Zapowiedź gry

 
 
 
RPG Maker HD - Wingard

Okazało się że Reptile robi własną nową wersje makera xp! Wydaje mi się że lepiej będzie jeśli będę bazować na jego nowej wersji niż na jego starej (czyli tej na której bazuję teraz). W związku z tym wstrzymuję swoje prace dopóki tamta wersja nie wyjdzie. Niemniej postęp prac i ogólny koncept projektu pozostaje. Poniżej przedstawiamy plany na całkiem nowego makera.

Ogólnie to ma to być nowy RPG Maker XP. Chcę go odświeżyć, sprawić by był lepszy pod każdym możliwym względem w ramach moich możliwości. Chcę go zmienić tak, żeby przyjemniej się na nim pracowało, wygodniej i łatwiej, i żeby projekty, które wychodzą z pracy na nim były fajniejsze. To byłby duży krok naprzód dla sceny makera, bo powstawałyby lepsze gry, ale żeby zrobić ten krok naprzód ja najpierw muszę zrobić krok w tył i zająć się programem, na którym te gry będą powstawać.

Rozdzielczość bazy danych i edytora skryptów
No więc mamy sobie naszego tradycyjnego RPG Makera XP. Jest on dostosowany do działania na rozdzielczości 1024x768. No ale takiej używało się kiedyś, teraz praktycznie każdy ma monitor w proporcji 16:9 i używa rozdzielczości panoramicznej. O ile ekran po włączeniu programu (tam gdzie tworzymy mapy) rozciąga się na rozdzielczość ekranu o tyle wszystkie inne już nie. Mowa tu na przykład o Bazie danych, ale też o Edytorze skryptu czy Edytorze zdarzeń. Wszystkie one są oknami kwadratowymi! W 95% przypadków korzystając z tych okien potrzebne nam są tylko one. Wyjątkiem może być co najwyżej sytuacja kiedy wyznaczamy ścieżkę poruszania się zdarzenia - wtedy musimy patrzeć na mapę - ale to odosobniony przypadek, taki mały procent.

Znalazłem sposób, aby wejść do programu od tej strony i zmieniać umiejscowienie i wielkość okien, jakich maker używa. Dzięki temu zdołałem je poszerzyć tak, aby zajmowały cały ekran! Oczywiście tutaj pojawia się kwestia taka, że różni użytkownicy używają różnych rozdzielczości. Okej, zdaję sobie z tego sprawę, ale na początek wersja dostosowana do rozdziałki 1366x768 będzie po prostu lepsza dla każdego (a ta rozdzielczość to jest typowa laptopowa w razie, jakby kto nie wiedział).

W każdym razie mamy teraz okna, które zajmują cały ekran. Co nam po tym? To że w takich oknach więcej się mieści, i można wydłużyć i poszerzyć te wszystkie pomniejsze okienka które on zawiera. Takie choćby okno na opis przedmiotu (czy broni lub pancerza). Nierzadko okazuje się ono za krótkie, by pomieścić opis i cały on się nie mieści. W Makerze HD się zmieści, bo okienko jest szersze. A ta kolumna po lewej będąca spisem naszych przedmiotów /bohaterów /czarów /stanów? Mieści dokładnie 37 wpisów. Na wysokość niewiele ją się da powiększyć, no ale przecież teraz mamy do dyspozycji SZERSZY ekran! I tak oto zmieniłem ten spis tak, żeby wyświetlał wpisy w kolumnach. Od teraz nie przewija się spisu w pionie a w poziomie, ale za to okno które wyświetla wpis mieści trzy kolumny (lub więcej, jeśli okno z listą jest odpowiednio szersze, jak na przedstawionym niżej ekranie animacji). To oznacza trzykrotnie mniej przewijania przez naszą listę, a jeśli mamy w bazie danych mniej przedmiotów niż mieści się na tych listach to wcale w ogóle nie musimy nic jej przewijać, bo wszystkie mamy cały czas do naszej dyspozycji. Jak ktoś mi powie, że to nie jest wygodniejsze to po prostu powiem że jest głupi. Szybko idzie się przestawić, mówię z doświadczenia. Sam też wiele lat korzystałem z tradycyjnego makera xp, ale w xp hd wszystko robi się szybciej.


Kolejnym dobrym przykładem będzie chyba też Edytor skryptu. Jego spis potraktowałem w dokładnie taki sam sposób. I co? Wszystkie skrypty są na bieżąco na naszych oczach, bez żadnego przewijania suwakiem. Podstawowe skrypty makera xp (oraz xp hd) zajmują mniej więcej dwie i pół kolumny, czyli nawet po dodaniu kilkunastu skryptów z neta wciąż będą wszystkie one dostępne bez żadnego przewijania listy. Cud miód i orzechy laskowe - w porównaniu z tym co było. Każdy twórca, który lubi bawić się w tym edytorze doceni tą zmianę. :)


XP a HD - edytor zdarzeń
Ekran edycji zdarzenia również uległ zmianie, a co najważniejsze - także jemu podległe ekrany. Większą wygodę widać na każdym kroku, ale teraz z pamięci mogę przedstawić kilka przykładów różnic pomiędzy tradycyjnym makerem xp a xp hd:
1. Z doświadczenia wiem, że zbyt długie nazwy Przełączników i Zmiennych nie mieściły się w okienku. Zapomnij o tym, teraz okna są szersze.
2. Wybór. Taki prawdziwy pojawia się w grach rzadko a jeśli już to najczęściej objawia się w formie "Tak" lub "Nie". Zapomnij o tym, teraz okna wyboru są dwa razy szersze i można w nie wpisywać całe zdania, bo po prostu się tam one mieszczą.
3. Stworzyłeś bardzo złożone zdarzenie (z wieloma warunkami i takimi tam) i polecenia przesuwają ci się w prawo tak że im głębiej polecenie się znajduje tym bardziej go nie widać? Zapomnij o tym, ekran jest na tyle szerszy że nic takiego już się nie wydarzy. No chyba że twoje zdarzenie jest naprawdę BARDZO wielopoziomowe.

To są główne zmiany jakie zaszły od strony programowej programu. Ale no cóż, pozostaje jeszcze kwestia tego, że nasze ekrany wciąż działają w panoramicznej rozdziałce, kiedy wykonujemy test naszej gry. W tradycyjnym RPG Makerze XP możemy sprawić by nasza gra wyświetlała się na pełnym ekranie, ale to będzie tylko rozciągnięcie 640x480 pikseli na wysokość. To rozciąga wszystkie grafiki jakie zawiera projekt, i przy większym rozciągnięciu piksele kłują po oczach bardziej niż powinny. To oczywiście może nie być problem dla weteranów makerów gdzie poprzednie wersje są bardzo pikselowate, no ale sorry, to ma być nowy maker i to w dodatku w wersji hd, coś takiego nie może mieć miejsca.

Rozdzielczość gry
I tutaj wchodzi na scenę skrypt na zmianę rozdzielczości gry. Znalazłem go na necie i oszalałem z radości, bo wyobraziłem sobie jak to super by było gdyby ot tak go wkleić do projektu i już cieszyć się wszystkim w większej rozdziałce. Ale nie. Po wklejeniu skryptu do projektu i ustawieniu rozdzielczości mojego monitora, i po włączeniu projektu powitany zostałem przez... czarną pustkę. Choć nie tylko, bo coś tam jeszcze było. W lewym górnym rogu ekranu wyświetlał się projekt, ekran tytułowy i menu jak zawsze. No cóż, mogłem się tego spodziewać, potrzebna będzie nowa grafika ekranu tytułowego, taka o większej rozdzielczości. Ale menu główne z opcjami wyboru tkwiło w rogu a nie na środku ekranu.

Był też problem z oknem samym w sobie, ponieważ ustawiłem by było takiego samego rozmiaru co rozdzielczość mojego monitora, ale skrypt na zmianę rozdzielczości NIE POZWALA używać opcji fullscreen, gra MUSI pracować w oknie cały czas. No cóż, coś za coś. Jednak ten problem, o którym mówiłem, tkwił w tym, że podczas pracy w oknie nie możemy przenieść po ponad nasz ekran monitora (ponad jego górną krawędź) a ponadto okno jest zasłaniane przez pasek Menu start. Zamknąłem więc to okno i wróciłem do edytora skryptów w celu zmniejszenia rozmiaru okna. I wtedy doszedłem do pewnego wniosku. Otóż rozdzielczość jaka by nie była, daje nam więcej szerokości niż wysokości. Przez to ekran może sobie łatwiej pozwolić na utratę tego pierwszego niż tego drugiego. Dlatego przestawiłem sobie pasek Menu start na prawą stronę ekranu i zmieniłem rozmiar okna na 1300x740. W tym rozmiarze zasłaniane są jedynie krawędzie okna, ale przecież one nas nie interesują. Ponownie więc włączyłem testowanie projektu.

Krok dalej radość wróciła. Mapa lokacji wyświetlała się na pełne okno, po prostu super. Łaziłem sobie i cieszyłem się że działa, aż w końcu wcisnąłem Escape, co by wejść do menu drużyny. No i wtedy do mnie dotarło, że ten skrypt to tylko namiastka dużej rozdzielczości. Wszystkie okna w grze, te wyświetlane przez edytor skryptów Ruby były zrobione tak, aby działać na rozdzielczości 640x480. Wklejenie skryptu nie rozciągnęło ani ich, ani ich zawartości, i wszystko teraz kisiło się tak jak dawniej, tyle że w lewym górnym rogu ekranu otoczone wielką czarną pustkę po prawej i na dole.

Zdałem sobie wtedy sprawę, że trzeba by przeryć WSZYSTKIE skrypty w Edytorze skryptów które wyświetlają cokolwiek na ekranie i pozmieniać je tak, żeby pasowały do nowej rozdzielczości. Wszystkie. A każdy wie ile ich tam jest nie? Może nie dokładną liczbę, ale kilkadziesiąt co najmniej. A to nie jest kwestia tylko powiększenia rozmiaru okna i zmiana jego miejsca wyświetlania na ekranie. Najważniejsze było to, żeby poprzesuwać ich zawartość tak, żeby na nowo rozciągniętych oknach nie było pustych miejsc.


To był ogrom pracy. Długiej, żmudnej i w sumie trochę nudnej. Był. Ponieważ pewną część z niej już odwaliłem. W ten sposób chciałbym ogłosić, że trwają prace nad RPG Makerem XP HD, który pozwoli fanom tegoż makera pracować wydajniej, wygodniej, przyjemniej, łatwiej... no po prostu lepiej. To będzie nowy maker dostosowany do nowych realiów.

Jest jeszcze jedna kwestia warta wspomnienia: oprócz zwiększonego rozmiaru okna maker xp hd będzie obsługiwał większe ikony. Tradycyjny maker obsługuje ikony w rozmiarze 24x24 pikseli, co po drobnej modyfikacji można zamienić na 32x32 pikseli, ale więcej już nie. Maker HD posługuje się ikonami w rozmiarze 96x96 pikseli.


A to jeszcze nie wszystko. Po zakończeniu prac nad nim postaram się zrobić także wersje Super HD dla rozdzielczości nie laptopowej a dużej PC-owej, mianowicie 1900x1080. To taka wersja ekstremalna, w której okno gry ma rozmiar 1850x1050 (!). Parę okien już jest tam wstępnie gotowych, tak żeby pokazać jak to będzie, ale ten maker dopiero raczkuje, pojawi się znacznie później niż zwykły hd.

Jeżeli kogoś interesują liczby to przedstawiam porównanie liczby pikseli wyświetlanych przez okno gry przez poszczególne wersje makera:
RM XP: 307 200
RM XP HD: 962 000 (3 razy więcej niż tradycyjny)
RM XP Super HD: 1 942 500 (około 6 razy więcej niż tradycyjny, około 2 razy więcej niż zwykły HD)

Jeśli komuś jeszcze mało to śpieszę donieść, że pracując nad skryptami tradycyjnego makera postanowiłem je usprawnić tak, by dawały więcej możliwości. Marzyłeś kiedyś o tym, żeby prowadzić w makerze drużynę składającą się z 10 postaci? Proszę bardzo. Chciałeś kiedyś więcej miejsc na ekwipunek, jak choćby na pelerynę, buty czy amulety dla swoich postaci? Proszę bardzo. A handlarz, u którego ceny przy kupnie i sprzedaży się zmieniają w zależności od wartości pewnej Zmiennej? (np.: zmienna wskazująca na to, jak bardzo nas ten ktoś lubi) Proszę bardzo. Tego typu nowych możliwości będzie więcej, ale maker wciąż jeszcze jest w fazie tworzenia, więc więcej przykładów nie podam bo sam nie wiem jakie mogłyby być. Ale jestem otwarty na sugestie.


Wracając do tematu: Maker XP HD pozwala na złożenie drużyny składającej się maksymalnie z 10 postaci, RM Super HD pomieści ich jeszcze więcej. Nie wnikam po co to komu, ale jeśli by chciał to teraz będzie mieć. Można na przykład teraz zorganizować super walkę końcową z bossem albo jakąś obronę zamku gdzie to do naszej drużyny dołączają ci, którzy dotychczas byli tylko npcami. To chyba nie jest źle. :) Co do przedmiotów to teraz zamiast 1 broni i 4 przedmiotów obronnych jest 1 broń i 8 (osiem!) przedmiotów obronnych. Ponadto zamierzam też wbudować w edytor skryptów jakiś zaawansowany skrypt na wyświetlanie wiadomości, na przykład UMS autorstwa CCoa albo coś innego jak się znajdzie. W menu drużyny jest nowa opcja wyboru, która poprowadzi gracza do nowego ekranu, którego zawartość wybierze sobie twórca, może to być np. dziennik lub bestiariusz, jego wybór. Postaram się wybrać po jednym skrypcie z tych wymienionych i dostosować je do nowej rozdzielczości, a potem użytkownik makera po prostu wejdzie w edytor skryptów i wybierze co chce, albo stwierdzi, że nie chce niczego z tego i wyłączy tą opcję.

Minusy
Jednak żeby nie było, że same fajerwerki tutaj są: podam teraz kilka jawnych minusów makerów hd: 1. Gra z makera HD musi działać w oknie [Pierwszy z nich został wspomniany już wcześniej - nie działa opcja fullscreen i to niezależnie od tego czy użyjemy Alt+Enter czy komendy w skrypcie Main.] 2. Nazwy przedmiotów obronnych nie mogą zawierać cyfr [Nowy system ekwipunku wymaga nowego sposobu nazewnictwa tychże przedmiotów tak, by maker rozróżniał które należą do jakiego typu. Taki efekt uzyskujemy wpisując cyfrę do nazwy przedmiotu. Maker usuwa tą cyfrę z nazwy tak, by gracz jej nie widział w grze, ale zapamiętuje ją i na jej podstawie klasyfikuje przedmiot. Myślę, że to pomniejsza niedogodność, ale wolę o niej wspomnieć zawczasu.
3. Mapy lokacji muszą być wielkości co najmniej 40x23. Mniejsze mapy będą powodować błędy graficzne, mapa będzie skakać po oknie gry i w ogóle nie będzie fajnie. Jeśli chcesz małą mapkę musisz zapchać jej resztę czymkolwiek, jakąś czarną pustką czy coś, ale rozmiar mapy musi wynosić co najmniej 40 pól szerokości i 23 wysokości.
4. Skrypty importowane będą wymagać własnego dostosowania. Wszystkie skrypty, jakie będzie zawierać RPG Maker XP HD będą dostosowane do rozdzielczości 1300x740, nie innej. Tradycyjne skrypty do makera xp są do rozdzielczości znacznie mniejszej, czyli 640x480. To oznacza, że maker hd będzie bardzo niekompatybilny z jakimkolwiek skryptem, który zechce coś wyświetlić na ekranie. Takie skrypty będą wymagały zmian w kodzie. Aha i póki przy tym jesteśmy, to od razu ostrzegam, że nie zamierzam przyjmować zleceń na dostosowanie jakiegoś tam wygrzebanego przez ciebie z neta skryptu tak, żeby pasował do makera hd. Może i kiedyś zrobię jakieś wyjątki od tej reguły, ale wstępnie mówię "nie", żeby potem nie było, że obiecałem a nie zrobiłem.

Odnośnie RTP
Na początek pewna prawda: różnym twórcom makerowym podobają się różne style graficzne - jednemu taki drugiemu inny... Każdemu się nie dogodzi. Przez wzgląd na to nie planuję zmiany stylu grafik. Jeśli pojawią się nowe grafiki to tylko takie, które są zachowane w stylu graficznym z tradycyjnego makera xp, nie innym (czyli innymi słowy - w stylu "RTP"). Wiem, że takich zasobów się trochę pałęta po necie, poradzę sobie ze zgromadzeniem ich. Ponadto jeśli komuś się nie podoba ten styl to przypominam, że będzie dostępna opcja importu nowych zasobów, tak jak było zawsze.

Kwestia jakiejkolwiek pomocy mi przy tworzeniu makera HD: Wstępnie mówię nie. Póki co pracuję nad tym, żeby to wszystko trzymało się kupy, a potem zajmę się gromadzeniem zasobów, ale jeśli będę potrzebować pomocy to sam o nią poproszę. Ale może się tak nie zdarzyć, wolę pracować sam i tyle. Z góry uprzedzam, żeby potem nie było.

Pod koniec jeszcze dodam, że jako autor tego nieukończonego jeszcze projektu zastrzegam sobie prawo do tego, że wersja ostateczna będzie się różniła od wyżej opisanej. Nie planuję drastycznych zmian ani jakichś cofnięć tego co tu opisałem, ale nie chcę wysłuchiwać żalów, że ktoś chciał, żeby maker hd miał bestiariusz i dziennik zadań a ten ostateczny nie ma czy coś w tym stylu. To takie info do potencjalnych niewdzięczników.

I to prawie wszystko. Jeśli na makera hd są już chętni to od razu mówię, że nie mam pojęcia kiedy uda mi się go skończyć. Może w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, a może dopiero za rok. To jest tylko zapowiedź tego, co nadchodzi. Kiedy maker hd będzie już gotowy wtedy udostępnię go do ogólnego użytku, np.: na Twierdzy RPG Makera (wszyscy tam zaczynaliśmy, co nie? :D) czy gdzieś indziej wedle sugestii.

Przedostatnia sprawa: jeśli ktoś chce być na bieżąco z postępami dotyczącymi makera to oświadczam, że nie mam ochoty latać po forach rpg makera i pisać to samo na każdym z nich. W najbliższym czasie wybiorę jedno forum i tam będę pisać posty na temat tego, jak się mają sprawy z makerem HD, (albo wpadnę jeśli ktoś mnie wyręczy i zrobi temat na forum ). Do tego czasu można mnie znaleźć na forum serwisu TiTek, często tam wpadam.

Ostatnia kwestia: Na screenach dołączonych do tej zapowiedzi są przedstawione przykładowe grafiki (battlersy, ikony). Tu i teraz oficjalnie oznajmiam aby się nimi w żaden sposób nie sugerować, to są tylko przykładowe screeny z przykładowymi grafikami zrobione przeze mnie na potrzeby zapowiedzi.

 
 
www.000webhost.com