Wywiad

 
 
 
Nightcrawler
(rozmawiał ravenone)

Dziś rozmawiamy z Nightcrawlerem, administratorem rmxp.pl oraz autorem gry Świątynia Światła.

Pod koniec lata Kushi nieoczekiwanie zrezygnował z prowadzenia rmxp.pl. Dla wielu użytkowników groźba końca największego w Polsce forum o makerze XP była szokująca. Ciebie również nagła decyzja Kushiego zaskoczyła?
Jak każdy wie, forum miało swoje wzloty i upadki, jednak zawsze się podnosiło. Tak więc decyzja o "definitywnym" końcu tego forum bardzo mnie zaskoczyła. Na początku spodziewałem się, że będzie to kolejny krótkotrwały kryzys, z którego Kushi jakoś wyjdzie.

Do tej pory byłeś raczej "cichym słuchaczem", nie angażowałeś się w scenę makerowską. Skąd zatem decyzja o przejęciu opieki nad rmxp.pl?
Nie lubię zbytnio udzielać się i pisać, gdy nie mam nic ważnego do powiedzenia. Mimo to przez cały czas śledziłem na bieżąco wydarzenia na scenie, w szczególności na naszym forum. Decyzja o przejęciu opieki nad forum była raczej spontaniczna, cała sprawa nie trwała nawet  2 dni. Zaproponowałem Kushiemu swoją kandydaturę, jeśli nie zgłosi się nikt bardziej do tej roli odpowiedni. Miałem nadzieję, że któryś z modów zechce przejąć schedę po Kushim, ja miałem być tylko wyjściem awaryjnym.

Jak wygląda to od strony finansowej? Wziąłeś wszystko na siebie czy ktoś się z tobą złożył, żeby forum nadal istniało?
Koszty serwera pokryłem sam, jednak po przeniesieniu bazy na tańszy hosting nie były to jakieś duże pieniądze. Większy wydatek czeka mnie w maju, kiedy będzie trzeba przedłużyć domenę.

Czy to akcja długofalowa czy za rok znowu będziemy się musieli martwić o to, kto zapłaci za serwer?
Raczej nie będzie się trzeba o to martwić. Jednak za rok znajdę się w tej samej sytuacji co Kushi. Wszystko zależy więc na jakie studia się dostanę. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nie będzie żadnych problemów z dalszą administracją forum, a w najgorszym wypadku będę miał miesięczny urlop.

A jak wygląda podział obowiązków? Większością rzeczy zajmujesz się ty, Streamer czy może ktoś inny?
W czasie rozruchu forum Streamer pomagał mi wgrywać bazę danych i ogólnie wprowadził minie w SMF, który obsługuje nasze forum. Po małych porządkach w składzie „władz porządkowych” zostało tylko 2 moderatorów, więc razem ze Streamerem staramy się ich wspierać, do tego razem rozwiązujemy problemy związane z funkcjonowanie forum. Teraz właściwie robię wszystko po trochu, wprowadzam lekkie zmiany, staram się reprezentować forum na scenie, planować ewentualne konkursy i inne forumowe wydarzenia.

Lekko zmieniona szata graficzna, inny układ działów to pierwsze zmiany jakie wprowadziliście. Na początku przyszłego roku jest planowany konkurs dla użytkowników rmxp. Jak widać roszada wśród władzy na forum dobrze zrobiła. Są jakieś kolejne plany rozwoju naszej sceny?
Oczywiście nie mam zamiaru na tym poprzestawać, choć już i przy wprowadzeniu tych zmian miałem lekkie wątpliwości co do ich odbioru. Miałem jednak małe wsparcie i „kop motywacyjny”. Na razie jednak skupiam się na Golden Forkach i wspomnianym przez ciebie konkursie. Na nadchodzące święta także przygotowuje małą kosmetyczną niespodziankę. Dalsze zmiany i będę wprowadzał systematycznie w nadchodzącym nowym roku, a mam już kilka pomysłów na małe atrakcje mogące rozwinąć i ożywić nasze forum.

Udało się wam doprowadzić do wspólnej organizacji tegoroczne Golden Forki. Za to również plus. Apropo konkursu - grałeś w tegoroczne pełniaki? Kto ma szansę na podium?
Hmm, ciężko powiedzieć. W tym roku mamy naprawdę wiele pełnych wersji i większość z nich stoi na wysokim poziomie, jednak są to w większości krótkie gry. Aktualnie nie mam swoich faworytów. Poczekam, może nadchodzące tygodnie zaskoczą mnie czymś nowy.

Przed rokiem sam dałeś zapowiedź swojej gry na GFach. W tym również coś szykujesz?
Niestety, w tym roku będę tylko współorganizatorem. Miałem nadzieję wyrobić się z demem, jednak po przejęciu stanowiska administratora oraz wzięciu na siebie kilku dodatkowych obowiązków poza RPG Makerem plany te trochę się przesunęły.

Tabula Rasa zajęła drugie miejsce w Zapowiedziach. Gra zapowiadała się świetnie. Jednak po konkursie słuch o niej zaginął. Porzuciłeś projekt czy może jest szansa na to, że będzie nam dane zagrać w TR?
Dalej kontynuuję pracę na Tabula Rasa, jednak żadna z informacji podanych w tamtej zapowiedzi się nie zmieniła, a więc nie widzę powodów, by zakładać tematu, tylko po to by co pewien czas zrzucić screenem. Nie chciałem też, by userzy oceniali TR tylko po zapowiedzi, by w pełni ją docenić niezbędne będzie przynajmniej demo.

Ukończyłeś za to Świątynię Światła, krótką grę logiczną na konkurs Zamthiru. Skąd pomysł na grę?
Początkowo miałem problem z wymyśleniem czegokolwiek pasującego pod podane tematy. Po wymyśleniu ogólnego konceptu, lwią część czasu zajęło mi zrobienie całego systemu i dobranie grafik. Co odbiło się zresztą na wykonaniu samych poziomów. Mam nadzieję wrócić jeszcze do tego pomysłu i wydać pełnoprawną grę.

Dla odmiany na koniec wywiadu, a nie na starcie, zapytam cię o początki pracy z rpg makerem. Przy Tabula Rasie było widać zamiłowanie do grafik z wcześniejszych wersji makera. Tworzyłeś kiedyś w 2000 czy 2k3?
Moją przygodę z Makerem rozpocząłem dobre 4 lata temu, trafiając na Twierdzę. Stamtąd też ściągnąłem początkowo 2k3 (opis chyba głosił wtedy, że był to aktualnie najpopularniejszy program), jednak popracowałem w nim tydzień, poznałem jakieś podstawy z tutoriali i przerzuciłem się na XP, jako nowszą wersję Makera.

Na koniec parę słów dla naszych czytelników:)
Cytując klasykę: ,,Róbcie gry, damn it!”

 
 
www.000webhost.com