Wywiad

 
 
 
HaxoTV
(rozmawiał PInroz)

Dział ''Wywiady'' na Gonicu powraca do życia ;D, a dziś rozmawiam z twórcą gry ''Pogromcy Pustki'', czyli z HaxoTV :)


Opowiedz mi proszę jak zaczęła się twoja przygoda z RPG Makerem i z skąd przyszedł ci pomysł stworzenia Pogromcy Pustki?
Moją przygodę z makerem zacząłem od programu 2000. Zrobiłem na nim mój pierwszy spory projekt, który ważył 5 GB i nazywał się Fallout 3. Później było kilka mniejszych projektów, ale były one tylko testem/ uczeniem się trików na Makerze.
Pomysł na PP przyszedł dopiero znacznie później. Najpierw pierwotnie zrobiłem Titan Quest Mobile na Java, a potem kolejną odsłonę. Stwierdziłem, że TQ3 powstanie pierwotnie na Android. W tamtym okresie tworzyłem również potężny dodatek do oryginalnej gry TQ: Triduum Imperial. Miałem podłoże, by rozleklamować TQ3. Jednak chciałem, by projekt z czasem był autorski więc... Zmieniłem jeszcze nazwę dwukrotnie. Rome Quest, a potem chwytliwy tytuł Pogromca Pustki. Uznałem, że mój projekt musi się wyróżniać i połączyłem RPG z Survivalem.

Już na samym początku rozgrywki możemy dowiedzieć się, że nad grą pracowała więcej niż jedna osoba. Jak udało ci się namówić swoich znajomych i przyjaciół na współpracę nad Pogromcą Pustki?
Wystarczy mieć dobry kontakt z ludźmi z którymi się pracuje. Trzeba pokazać im, że mogą na ciebie liczyć, i że ty wymagasz również tego od nich. Musisz mieć doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Dziś mamy wiele zespołów od gier indie, ale mało który zespół pracuje płynnie.

Pogromca Pustki doczekał się wiele opinii, zarówno tych dobrych jak i złych. Główną przyczyną skrajnych opinii była mechanika stworzona na zdarzeniach lub też dość archaiczna grafika. Powiedz mi czy od początku tworzenia gry chciałeś by tak to wyglądało? Czy może zamierzałeś stworzyć to wszystko zupełnie inaczej?
Pierwotnie PP miał być Titan Questem. Wiele mechanik było dodawanych później i wiele rzeczy się zmieniło. Pierwotnie miał być to zwykły RPG z walką na mapie. PP stoi obecnie na starej strukturze TQ 3.0. Obecnie PP II stoi na znacznie zmodyfikowanym trzonie Imperator I. Wiele rzeczy dzięki temu będzie do siebie teraz o wiele lepiej pasowało.

Twoja gra doczekała się również systemu walki w czasie rzeczywistym. Czy planowałeś wprowadzenia do gry skryptu na system walki ABS, czy może od początku chciałeś zrobić ten system na zdarzeniach?
Nie. Nigdy nie chciałbym mieć skryptów w projekcie. One lagują, nie działają często i trzeba uczyć się je konfigurować. Jedyne czego używam, to myszka. Moja zasada to to, by projekt był bardziej autorski.

Wróćmy teraz do samego świata w Pogromcy Pustki, który jest osadzony w alternatywnej rzeczywistości epoki Starożytności. Czy we wcześniejszych planach zamierzałeś inaczej zaprojektować świat w grze?
Tak. Miał być to projekt o mitologii. Później Pogromca na zmianach zyskał, bo wprowadziliśmy zabawę czasem i wędrówki po innych światach. Czyli zmieszanie Sci-Fi z mitologią.

Wiele osób pod tematem Pogromcy Pustki zakładało, że inspirowałeś się grą Titan Quest, nawet wcześniejszy tytuł twojej gry Rome Quest wiele nam mówi. Powiedz jak to było? I dlaczego zrezygnowałeś ze wcześniejszego tytułu gry?
Wiele na ten temat powiedziałem parę pytań wcześniej. Dodam jedynie tylko tyle, że chciałem mieć coś swojego i okazało się to być strzałem w 10!

Zapowiedziałeś na forum Tsukuru i na swoim kanale YouTube Pogromcę Pustki II Złodziej Kamienia. Opowiedz mi jak obecnie wyglądają pracę nad twoją nową grą. Czy zwerbowałeś kogoś nowego w do pracy nad nią i czy mamy szanse, że zaskoczysz nas czymś zupełnie nowym?
Niemal cała ekipa jest nowa. Zostało tylko kilka osób ze starej ekipy. Co do PP II nie będę zdradzać wiele. Zmieniła się skórka interfejsów, same interfejsy są ciut zmodyfikowane, doszło nowe mistrzostwo, a karmienie postaci ma nowe znaczenie w grze. Usprawniliśmy system walki na bardziej dynamiczny. Są umiejętności, które można użyć jednorazowo za pomocą zwoi. Na pewno nowością będą scenki odgrywane w grze, których nie było w PP I. Do tego optymalizacja i nowa pełna tajemnic i intryg przygoda z ulubioną postacią z PP I Adysem na czele! Dojdzie jeszcze kilka istotnych zmian, ale niech to będzie tajemnica. Oczywiście zachodni styl grafik będzie bez zmian, bo nasi fani już polubili ten styl i tego będziemy się trzymać.

Czy w przyszłości zamierzasz dalej tworzyć w RPG Makerze i czego możemy się jeszcze spodziewać od ciebie? Kolejnych części Pogromcy Pustki lub czegoś zupełnie nowego?
Mam bardzo ambitne plany związane z tym silnikiem. Niestety muszę zasmucić was nowiną, że PP jest trylogią i niczym Wiedźmin w trzeciej odsłonie zakończymy nad nim prace. Jednak planujemy kanon gier w tym uniwersum i kto wie, być może zagramy samym Adysem z gry. Planuje też RTS obsadzony w kosmosie we współpracy z ekipą Still Soft.

Czy oprócz tworzenia gier w RPG Makerze, grasz również w makerówki, a jeżeli tak, to która gra spod makera ci się najbardziej spodobała?
Mało obecnie gram w Makerówki. Jeśli już gram, to patrzę jaka jest mechanika i czy autor ma coś autorskiego. Zapoznaje się z projektami innych twórców i na tej podstawie tworzę swój. Dobry twórca śledzi konkurencję. Jednak mam wszystko autorskie co do mechanik.

Na sam koniec chciałbym zapytać cię, czy na scenie obserwujesz czyjś projekt i czy oczekujesz na niego z niecierpliwością?
Na chwile obecną nie ma projektu, który mnie ciekawi. Zawiodłem się na wielu projektach z roku 2015. Jedyne co mi się podobało to Wrota Arkany, ale ze względów na fabułę jedynie. I To the Moon o ile dobrze pamiętam tytuł. Takie gry się ceni.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w pracy nad Pogromcą Pustki II i nad twoimi przyszłymi grami :)
Dziękuję i ja również życzę powodzenia w redagowaniu.

 
 
www.000webhost.com