Wywiad

 
 
 
Geralt
(rozmawiał Servand)


Jak zaczęły się Twoje perypetie z RPG Makerem? Jaki jest Twoim ulubionym?
Moje zabawy z makerem zaczęły się koło 2009 roku. Mój kolega z klasy szpanował tym, że potrafi tworzyć gry. Wkrótce wybłagałem go o sposób. Okazał się nim maker. Tak trafiłem do RPG Makera 2003. Tam zacząłem robić projekciki, które nigdy nie zostały nawet demem. Znalazłem wtedy twierdzę. Pamiętam starą, ubogą, czarną skórkę. Najpierw chciałem wypróbować RPG Makera Xp, ale nie odpalał się, więc tak zaczęły się zabawy z Vx'em. Jednak zdecydowanie moim ulubieńcem jest Vx Ace. Po prostu Vx z większymi możliwościami.

Twoja gry spod serii "ArkanA" cieszą się niemałą popularnością na polskiej scenie. Jakie jest Twoje zdanie na temat tych produkcji?
Popularność? Raczej mnie tolerują na scenie, ale nie czuję się jakąś ważną postacią. Po prostu chcę się doskonalić. Moim osobistym RM-Autorytetem jest ravenone i chciałbym kiedyś zrobić równie dobrą grę co trylogia WA. A co do Arkany... pomysł się narodził w czasie konkursu literackiego w szkole. Moim nauczyciele nie akceptowali tego, że wygrana dobra jest przereklamowana. Kiedy ja pisałem o brutalnych mordach, oni zawsze wybierali prace o miłości. Gra była w końcu spełnieniem moich ambicji :-) Jestem dumny z każdej, choć nie są idealne, to jednak dzięki nim nauczyłem się robić coraz lepsze gry.

Czy inspirowałeś się innymi grami, książkami czy filmami przy tworzeniu gier?
Od zawsze zarzuca mi się Gothicowatość xD. Fakt, że często zdarzają się zbieżne rzeczy, ale czasami niektórzy mają paranoje i widzą Gothica tam gdzie go nie ma. Ale fakt, że jest on od czasu do czasu przerwą w makerowaniu i to do niego wracam po wenę. Poza tym saga Wiedźmin i Pan Lodowego Ogrodu. To moja święta trójca :-)

Gdybyś miał dokonać wyboru: dołączyć i współtworzyć kolejne RM'y z firmą Enterbrain albo dostać sto tysięcy złotych - co byś wybrał i dlaczego?
Trudne pytanie. Ale prawdopodobnie wziąłbym 100k. Otóż, ja tworzę gry, a nie staram się tego umożliwić innym. Tworząc własnego makera wprowadziłbym także moje widzimisię, które nie koniecznie jest dobre. Wolę tworzyć gry na silnikach Entermózgu xD

Czy masz jakichkolwiek ulubieńców wśród twórców gier na polskiej i zagranicznej scenie?
Ulubieńców? Mam parę osób, które szanuję/imponują mi. Jest to ravenone, o którym mówiłem, Viuu (tak, on. Wiem, że go nie lubi dużo osób, ale gość ma do zaprezentowania ogromne umiejętności i dlatego LunaTera to mój faworyt w tych GFach), Kleo, Soul (którzy pomagają mi przy Arkanach). Na zagranicznej scenie nie jestem i nikogo nie znam :-)

Dlaczego właśnie RPG Maker a nie np. CryEngine?
RPG Maker jest zgrabny (nie waży za dużo), łatwy i intuicyjny. Poza tym próbowałem swoich sił w FPS Creatorze i innych, ale zawsze wracałem do RMaA i najważniejsze - nie mam zdolności graficznych czy skryptowych :-)

Czy są osoby, którym w szczególności chciałbyś podziękować za pomoc przy grach? Jakie?
Chcę gorąco podziękować Kleo i Soulowi! Są to najlepsi ludzie z ekipy jakich kiedykolwiek miałem i liczę, że stworzę z ich pomocą jeszcze nie jedną grę! :)

 
 
www.000webhost.com