Recenzja gry

 
 
 
Undeniably Sexy - A Thief's Tale - Chad Sexington
(ravenone)

data wydania: 2013
maker: XP
gatunek: RPG
język: angielskiDOWNLOAD

Rzadko zdarza się tak, żeby ktoś tworzył grę przez sześć lat. U nas taki projekt dawno poszedłby w zapomnienie, tymczasem są na świecie szaleńcy, którzy dotrwali do końca tak długiego przedsięwzięcia. Co z tego wyszło? Dowiecie się czytając recenzję gry o pewnym złodzieju.

Fabuła:

Chad Sexington to prowadzący beztroskie życie złodziej, który wyplątuje się z jednej kabały, żeby popaść w następną. Grę zaczynamy oczywiście w więzieniu i od razu kombinujemy, jak się z niego wydostać. Pomagają nam w tym niebanalne umiejętności naszego heroesa, a także los, który jeszcze tym razem okazał się dla Chada łaskawy. Jak na złodzieja przystało, Chad ponad wszystko kocha złoto. Jego główną motywacją jest możliwość wzbogacenia się. Historia jako ogół jest dość prosta, ale ilość wydarzeń i zwrotów akcji podczas wędrówki naszego bohatera sprawiają, że nigdy nie wiemy, co za chwilę się stanie.
Kolejnym plusem opowieści są postacie. Chad to lekkoduch, który myśli wyłącznie o sobie. Ale jego zdolność do popadania w tarapaty i odzywki (kultowe - It wasn't me) sprawiają, że nie sposób go nie lubić. Drużyna, z którą nasz złodziej będzie wędrował zmienia się dynamicznie. Ale każda z osób jest na swój sposób intrygująca i urozmaica rozgrywkę: tajemniczy mag, praworządny paladyn, czy mój faworyt - słodki ogr, który zjada dzieci. Gra jest pełna wyszukanego humoru i prześmiesznych cutscenek. Jedyną przeszkodą dla większości odbiorców będzie język - momentami będziemy mieli do czynienia ze staroangielskim.

Mechanika:

Ciekawie wygląda system walki. To wciąż podstawowy BS, ale z autorskimi przeróbkami. Boczny widok battlerów i umiejętności wyjęte z Ultimy Online tworzą unikalną mieszankę. Różne postacie w drużynie i spory wachlarz skilli sprawiają, że potyczki są niezwykle taktyczne. Z jednej strony mamy satysfakcję z wygranych walk, z drugiej, gdy jest ich za dużo - zaczyna nas to nużyć.
A co robi złodziej, gdy nie musi akurat walczyć? Oczywiście kradnie! A jak to wygląda w praktyce? Podchodzimy do NPC-a od tyłu i molestujemy enter;). Niby prosta rzecz, a cieszy. Chad potrafi również stawać się niewidzialnym i tym samym przenikać obok innych postaci bez zwracania na siebie uwagi. Mało tego - w pakiecie dostajemy niezwykle rozbudowany crafting. Będziemy mogli bawić się przy kole tkackim, wykuwać miecze, wydobyć nieco minerałów i wiele innych rzeczy. Brzmi świetnie, ale w praktyce już tak nie wygląda. System tworzenia przedmiotów jest dośc toporny. Powinien sprawiać nam frajdą, a tymczasem męczy.
Największą bolączką projektu są checkpointy. Przez sporą część gry oprócz zwykłych walk, zdarzają się również losowe, a gdy do tego dochodzą naprawdę długie cutscenki, a po nich np.: kolejna walka, w której przegrywamy to czeka nas wczytanie gry sprzed sporego kawałka czasu. Sytuacja powtarza się dośc często, a przy tak długiej grze po pewnym czasie doprowadza do frustracji.

Oprawa audiowizualna:

Historia Thiefa jest okraszona dużą mieszanką graficznych styli. Mapy to połączenie RTP z niestandardowymi obiektami. Mimo, że jedne od drugich odstają niekiedy kontrastem czy stylem, całośc wygląda naprawdę dobrze i cieszy oko. Gorzej jest w przypadku face'tów. Niewielkie, rozpikselowane postacie z Ultimy wyglądają brzydko, są pozbawione ostrości, a czasem zupełnie nie pasują do charseta, który rzekomo je reprezentuje.
Muzyka to zbiór rozmaitych melodii zmieniających się dynamicznie zależnie od akcji w grze. A, że ta zmienia się dość często, również i nuty, które przyjdzie nam słuchać nie zdążą się znudzić.

Zakończenie:

Undeniably Sexy - A Thief's Tale to potężny rpg z naciskiem na opowiadaną historię. Liczne zwroty akcji i wszechobecny humor sprawią, że nie będziecie się nudzić. Kończcie zatem czytać, odpalcie grę i zabierzcie tej pani, co stoi przy karczmie sakiewkę. Na pewno nie zauważy.


PLUSY:
- Chad i reszta ferajny
- liczne zwroty akcji
- świetny humor
- sporo dodatków

- MINUSY:
- toporny crafting
- checkpointy

FABUŁA: 5/6
GRAFIKA: 4/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4+


 
 
www.000webhost.com