Recenzja gry

 
 
 
It Moves - SnowOwl
(ravenone)

data wydania: sierpień 2014
maker: VX Ace
gatunek: horror
język: angielskiDOWNLOAD

Lubię gry wychodzące spod ręki SnowOwla. Każda z jego produkcji wychodzi poza standardy rpg makera i dostarcza niecodziennych wrażeń. Dziś sprawdzimy co czai się w koszmarach sennych małego dziecka.

8-letni chłopiec, który do tej pory dzielił cztery kąty ze starszym bratem, dostaje wreszcie własny pokój. Radość szybko zostaje zmącona przez nocne koszmary, które dręczą naszego małego bohatera. Zostajemy przeprowadzeni przez serię osobliwych snów. Na uwagę zasługuje fakt, że każde ze zdarzeń różni się od poprzedniego. Raz przyjdzie nam chodzić po starej fabryce, innym razem pozwiedzamy mroczne jaskinie, znajdzie się również pływanie pod wodą. Sny są mocno surrealistyczne (jak to sny) i zazwyczaj niewiele wyjaśniają. Najważniejsze jednak, że całościowo tworzą spójny, gęsty klimat.
Jak to u SnowOwla często bywa, przez całą grę towarzyszy nam narracja głównego bohatera, która jest w zasadzie jedyną formą tekstową, z jaką będziemy mieli do czynienia. Dialogi są bardzo sporadyczne, ale przy takiej konstrukcji projektu sprawdza się to bardzo dobrze. Bo lwią część klimatu i treści gry oddaje oprawa audiowizualna.

Z każdym kolejnym ukończonym projektem gry SnowOwla wyglądają coraz lepiej. Customowe grafiki bywają momentami niewyraźne, ale całość jest dość charakterystyczna, co stało się już wizytówką tego twórcy. A im bliżej końca tym wizualnie gra zaskakuje coraz bardziej. Znajdą się lokacje ukazane w perspektywie czy izometrii. Do tego dochodzą dość osobliwe animacje wszelakich zjaw i stworów. Świetnie wypada również gra świateł i cieni - złowrogie ciemności czy przemykające nam za plecami postacie.
Muzyka jest mroczna, momentami nawet przeszkadzająca, ale o to w sumie autorowi chyba chodziło. Miejscami takie "zgrzyty" wpływają na rosnący niepokój.

It Moves nie daje nam niestety za wiele gameplaya. Gra co prawda zajmie nam ponad godzinę, ale w jej trakcie będziemy głównie chodzić po prostej narzuconej przez konstrukcję projektu. Ingerencja gracza będzie wiązała się tylko z rozwiązaniem dwóch zagadek i naciśnięciem kilku dźwigni. Trochę mało, bo więcej gry oznacza większą więź gracza z produkcją.
Gra w założeniu ma straszyć, ale ja jakoś na chłodno przyjmowałem kolejne wydarzenia. Może jestem niewrażliwy na lęki małego chłopca?;)

Gry SnowOwla mają swoją specyfikę, dlatego It Moves nie jest grą dla każdego. Warto jednak zwrócić uwagę na świetny klimat i oprawę produkcji. A teraz zamknijcie oczy i sprawdźcie, co wam się przyśni.


PLUSY:
- customowe grafiki
- oryginalne sny
- klimat


MINUSY:
- mało interakcji gracza
- nie straszyFABUŁA: 4/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4


 
 
000webhost logo