Recenzja gry

 
 
 
The Ledge - JRibbons
(Crashur)

data wydania: lipiec 2016
maker: MV
gatunek: thriller

   

DOWNLOAD

Rozwój cywilizacji od początku jej istnienia powodował wiele dobrego dla ludzkości, ale jak w każdej innej, tak i w tej sytuacji istnieją dwie strony medalu. Słabe jednostki nie mogąc przetrwać w społeczeństwie były tłamszone, miażdżone, a co za tym idzie nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca musiały zostać „usunięte”. Codziennie na świecie tysiące osób popełniają samobójstwo. Wynika to z wielu nieprzyjemnych przyczyn, które stają się na tyle „ciężkie”, iż osoby obarczone nimi nie potrafią unieść ich na swoich barkach. Brak pracy, pieniędzy, utrata bliskich, mobbing, stalking, zdrady, a także wiele innych powodów przybliża ludziom tą desperacką myśl, jaką jest ucieczka w objęcia śmierci. I choć samobójstwo nie jest najlepszym wyjściem, wiele osób nie widzi innej alternatywy.
The Ledge to „film interaktywny” opowiadający o rozmowie policjanta z mężczyzną stojącym na krawędzie życia i śmierci. Dosłownie, bowiem mężczyzna ten nie widząc innego wyjścia ma zamiar targnąć się na swoje życie skacząc z jednego z wyższych budynków w swoim mieście. Akcja rozgrywa się jednak nie tylko na tytułowej „krawędzi/gzymsie”. Podczas rozmowy wychodzą na jaw pewne fakty, a ukazywane one są graczowi w sposób odgrywanych na ekranie wspomnień. Jednak wszystko dzieje się  i mija szybciej, niż się zaczęła. Gra posiada dwa różne zakończenia, jednakże zdobycie ich nie jest żadnym wyczynem. Warto wspomnieć, że fabuła gry wzorowana była na filmie pt. „Man With A Problem" by Donald Honig z roku 1958.

Całość oparta jest o grafikę z paczki Pop! Horror City pack wydanej jako DLC (dostępne chociażby na platformie steam) i w bardzo umiejętny sposób przerobione dla własnych potrzeb. Dodatkowo jak najbardziej na plus zaliczyć można kilka ładnie wyglądających cut scenek (aż 3) wykonanych w After Effects. W połączeniu z RPG makerowym światem wyglądają one zadziwiająco dobrze, a mniej wrażliwe oko nie zauważyło by nawet, iż są to filmy wykonane w zewnętrznym programie. Muzyka dopasowana jest idealnie i odpowiednio buduje klimat, więc w tym aspekcie nie mam się do czego przyczepić.

The Ledge to naprawdę solidnie wykonany kawałek (słowo użyte specjalnie) projektu, którego ukończenie zajmie wam nie więcej czasu, niż przeczytanie tego tekstu. Historia ma jednak potencjał, aby zostać użyta w sporym thrillerze, jednakże tutaj została pokazana w bardzo ogólnikowy i prosty sposób.
Podsumowując ciekawy pomysł, jednakże zbyt krótko, zbyt mało. Nie jestem pewien czy ocena liczbowa byłaby adekwatna dla tego typu projektu, dlatego napiszę po prostu, że warto poświęcić kilka minut, aby zobaczyć chociażby co można wyciągnąć z nowego RM’a posiadając odpowiednie umiejętności. (bądź ludzi z umiejętnościami :P)

PS Na świecie mimo wielu złych osób zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał wam pomóc, dlatego nie bójcie się pytać. Pamiętajcie, że nieważne co by się działo nigdy nie jesteście sami, a życie (mimo wielu wad) jest piękne.


ŁĄCZNA OCENA: 3


 
 
www.000webhost.com