Recenzja gry

 
 
 
Dear Red  - Sang Gameboy
(ravenone)

data wydania: czerwiec 2014
maker: VX Ace
gatunek: visual novel
język: angielski

 

DOWNLOAD

Po historii o ptaszkach czas na kolejną visual novel. Dear Red to krótki projekt stworzony na 2014 Indie Game Development Contest.

6-letnia dziewczynka o imieniu Red jest świadkiem zabójstwa swojej matki. Po wielu latach, gdy jest już dorosła, planuje odnaleźć mordercę i go zabić. Niestety za wiele więcej się nie dowiemy. Ani jaki motyw miał morderca, ani jakim sposobem dziewczyna znalazła jego dom na skraju głuszy. Gra jest krótka do granic możliwości. Otóż pierwsza scenka w grze jest również końcową... Za pierwszym razem przeżyłem szok, gdy ukończyłem grę po trzech minutach. Na szczęście zabawa się nieco rozkręca z racji nietypowego rozgałęzienia projektu. Każdy z wyborów pociąga za sobą różne zakończenia, a tych jest ponoć aż szesnaście. Sam odkryłem około dziesięciu, ale większość sprowadza się do tego samego motywu. Im dalej zabrniemy zanim pojawi się końcowy ekran gry, tym więcej dowiemy się o historii mordercy. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce najbardziej istotne kwestie nie zostaną wytłumaczone. Przez co gra traci sens, bo co byśmy nie zrobili i tak nie poznamy odpowiedzi na kluczowe pytania. A wystarczyło by dodać jeszcze ze dwie-trzy scenki z kolejnymi wyborami, a gra nabrałaby kolorytu i mogłaby być kompletną układanką.

Grę ratuje nieco oprawa. Melodie to wykonane z wyczuciem utwory midi zmieniające się wraz z sytuacją opowieści. Kilka map, które dane nam będzie zobaczyć trzymają wysoki poziom. Wnętrza pomieszczeń są bogate w szczegóły i klimatycznie oświetlone.

Dear Red to przede wszystkim niewykorzystany potencjał. Pomysł z wieloma zakończeniami i tajemniczą historią był dobry. Ale przy braku rozbudowania gry i wątku fabularnego sprawia, że można czuć tylko niedosyt.


PLUSY:
- pomysł z rozgałęzieniem zakończeń
- niezły klimat i oprawa


MINUSY:
- bardzo krótka
- fabuła i zakończenia niewiele wyjaśniająFABUŁA: 2/6
GRAFIKA: 4/6
KLIMAT: 4/6
MUZYKA: 4/6
MECHANIKA: 3/6

ŁĄCZNA OCENA: 3-


 
 
www.000webhost.com