Recenzja gry

 
 
 
ArkanA 2 - Diablo
(PInroz)

data wydania: grudzień 2013
maker: VX
gatunek: RPGDOWNLOAD

Zapewne wielu z was choć raz miało styczność z grą Arkana: Arcymag z Dejiz autorstwa nie mniej znanego Diablo. ArkanA doczekała się kontynuacji. Próba stworzenia nowej gry, z nową fabułą i z nowym bohaterem, lecz z tym samym tytułem prezentuje się nawet zacnie. ArkanA 2, czyli jedna z wielu gier Vlada, która zaistniała tylko w wersji demonstracyjnej.

Fabuła gry przenosi nas do wydarzeń po Arcymagu z Dejiz, gdzie Król Arneth (bohater poprzedniej części) wraz ze swoimi armiami przeprowadza oblężenie Fathgranu, które by obronić się przed najeźdźcą otacza całe miasto magiczną barierą. I tu wkracza Aidan, wysłannik samej Śmierci. Ma pomóc niedoszłemu królowi podbić miasto i odszukać pięć artefaktów śmierci, które mają głównemu protagoniście pomóc w wykonaniu zadania. Akcja gry muszę przyznać, choć jest mocno inspirowana Gothiciem, robi naprawdę dobre wrażenie. Nie jest może oryginalna, ale za to doskonale zaprojektowana, co jest naprawdę sporym plusem.

Dobrze dobrane zasoby graficzne i świetnie zaprojektowane mapki, dodać do tego trzeba też mroczny klimat stworzony mnóstwem masek świetlnych i odcieni ekranu robi naprawdę dobre wrażenie. Warto też wspomnieć o utworach muzycznych zaczerpniętych z Gothica i Risena, które to na potrzebę produkcji zostały zmodyfikowane. Jest to niezły zabieg ze strony Vlada, dzięki czemu wręcz można odczuć brudne i zimne oblicze wojny bijące z serca tej gry. Jedynie do czego mogę się przyczepić to (jak to Diablo potrafi) przesadzenie z odcieniem ekranu, przez co w niektórych lokacjach jest wręcz do przesady ciemno. Bardzo uciążliwe były również momenty jak postać nagle zatrzymywała się bo zwykła kałuża krwi uniemożliwiała dalsze poruszanie się w danym kierunku.
W grze uświadczymy walki w czasie rzeczywistym ''ABS''. Siekanie potworów mieczem, rzucanie czarami, czyli nic nadzwyczajnego. Sporym plusem są tu walki z bossami. Jest ich dość dużo jak na wersję demonstracyjną. Do tego w grze jest również kilka innych mechanik, które dobrze się prezentują. Hud z paskiem zdrowia, doświadczenia, twarzą Aidana i aktualnym poziomem bohatera, Hud z maną (który początkowo przypominał mi pasek potrzeby snu) oraz menu główne w wersji kołowej. Wracając jeszcze do fabuły, oprócz standardowo wątku głównego, będziemy mieli też do roboty kilka zadań pobocznych, które na swój sposób urozmaicają rozgrywkę.
ArkanA 2, jest według mnie grą o zmarnowanym potencjale. Co prawda doczekaliśmy się wersji demo, jednak z tego co wiem autor porzucił ten projekt, więc prawdopodobnie nie doczekamy się nigdy pełnej wersji. Ale jak na razie można cieszyć się tym co obecnie mamy i gorąco polecam zagrać w tę produkcję. Bo naprawdę warto.


PLUSY:
+ Fabuła
+ Grafika
+ Walki z bossami
+ Mroczny klimat
+ Muzyka


MINUSY:
- Blokowanie się postaci w dziwnych miejscach
- W niektórych lokacjach jest zbyt ciemno
- Gra nie doczekała się pełnej wersji


FABUŁA: 5/6
GRAFIKA: 5/6
KLIMAT: 6/6
MUZYKA: 5/6
MECHANIKA: 4/6

ŁĄCZNA OCENA: 4+
 
 
000webhost logo