Recenzja gry

 
 
 
Amort  - CashmereCat, esby, superstroke, zDS
(Kryzz333)

data wydania: kwiecień 2017
maker: VX Ace
gatunek: przygodowa
język: angielski

 

DOWNLOAD

Umieszczenie akcji gry w Nowej Anglii jest z pewnością mrugnięciem oka (oczu) twórców gry do osób zaznajomionych z mroczną twórczością Howarda P. Lovecrafta. W istocie charakter Amort pasuje do świata grozy, który kreował Samotnik z Providence. Obecne są tu niepokojące wydarzenia, klimat osaczenia i ponadnaturalne, złowrogie moce. Czy jednak Amort zapisuje się w pamięci tak jak wiele dzieł Lovecrafta?

Bohaterką gry jest Lycia, była żona Morgana, odwiedzająca go w czasie choroby w osamotnionym domostwie. Gra rozpoczyna się w momencie, gdy trapiony gorączką mężczyzna przestrzega Lycię przed przerażającym go Listonoszem. Gracz natychmiast poznaje podstawową dla gry mechanikę Percepcji, gdzie wciskając P widzi natychmiast interesujące czy podejrzane obiekty, które zostają podświetlone. W ten sposób zarówno przemierzamy lokacje jak i zyskujemy przewagę do walk (które choć są na standardowym silniku, w zasadzie są łamigłówkami). Taka rozgrywka jest dosyć satysfakcjonująca, ale równocześnie trochę boli brak zróżnicowania w działaniach i ich przewidywalność.
Gra ma za to bogate autorskie udźwiękowienie i niezłą czarno-białą grafikę, które budują klimat. Elementy te nie są na najwyższym poziomie, ale współgrają z melancholijnym, ponurym światem.
Fabuła z początku jest dość intrygująca, ale dość szybko zaczyna być monotonna, chociaż ma wiele całkiem niezłych momentów. Końcówka jest jednak mniej solidnie złożona i moim zdaniem niesatysfakcjonująca. Sama gra nie starcza na długo - twórcy obiecują 30 minut zabawy, tyle także zajęło mi przejście gry.

Mimo skromnej oceny, jaką muszę wystawić tej grze, jest ona raczej godna polecenia, jeśli tylko znajdzie się odrobinę czasu na nią, a klimat jaki ta gra sobą reprezentuje, nie odrzuca czytelnika. Z pewnością jest to ciekawe odstępstwo od RM-owych norm.

Gra powstała w dwa tygodnie na Mc Bacon Jam 4. Tłumaczy to niektóre wady gry, co podkreślili sami autorzy. Równocześnie zaledwie 7-go maja pojawiła się informacja od jednego z autorów, że ekipa zastanawia się nad remasterem gry, z ulepszoną koncówką, poprawkami i koloryzowaną, ale wciąż monochromatyczną grafiką. Zdecydowanie czekam na odświeżoną wersję Amort i postaram się uaktualnić w jakiś sposób recenzję, jeśli ulepszenie dojdzie do skutku.


PLUSY:
- Klimat
- Przyjemny gameplay
- Intrygująca fabuła…

MINUSY:
- …która jest dziurawa
- krótka i niezróżnicowana
- słaba końcówka


FABUŁA: 3/6
GRAFIKA: 3/6
KLIMAT: 5/6
MUZYKA: 5/6
MECHANIKA: 3/6

ŁĄCZNA OCENA: 3


 
 
000webhost logo