Analizy

 
 
 
Co z tą sceną?
(ravenone, 07.01.2016)

Scena umiera! - taki slogan słyszeliśmy przez ostatnie lata wiele razy. Prorocy pokroju Staniora, X-Techa czy Mateusza głosili upadek polskiej sceny rpg makera. Na ile ich proroctwa się sprawdziły? Czy nasze rodzime community rzeczywiście zaliczyło bolesny upadek?
Powstające i upadające fora i strony, odbywające się konkursy, wychodzenie nowych makerów i rozłamy wśród ich użytkowników kształtowały scenę przez wiele lat. Ale kwintesencją polskiego RM są przecież same gry. I nad tym chciałbym się dzisiaj zastanowić. Najłatwiej ogarnąć szeroki temat poprzez pryzmat konkursu wyznaczającego jakość polskich projektów z RM. A podstawy do analiz są spore, bo zapiski z forum Gospody i RMXP.pl z Golden Forków z lat 2008-2015.

Pierwsze odsłony GFów (2007-2009) to dominacja gier ze starszych makerów. Raczkujący w Polsce rpg maker XP wydał na świat 11 gier na przełomie tych trzech lat, podczas gdy 2000/2k3 - 25 tytułów. Lata 2010-2011 za to były szczytowym okresem XP. Wysyp gier sprawił, że mieliśmy wtedy eliminacje do Golden Forków na tym makerze. Rekordowe 33 tytuły z 2010 roku wydają się być nie do pobicia. W tym samym roku do boju ruszyli wyznawcy makera VX, których pierwsze twory (połączone pełniaki i dema) zadebiutowały na GFach w liczbie 5 sztuk.
Rok 2012 to z różnych powodów brak corocznego konkursu. Nie będę tutaj rozkładał tego na czynniki pierwsze, przyjmijmy po prostu, że grudzień 2012 miał być końcem świata, więc nikt na GFy się wtedy nie szykował;). Kolejne trzy lata nie były już tak obfite, ale gry stale wychodziły. Ostatnie dwa lata przeważały siły połączonych gier z VX i VX Ace. Z końcowych analiz pełnych wersji najbardziej chyba niepokoi fakt, że od 2010 roku mamy tendencje spadkową, jeśli idzie o ilość wydawanych gier w naszym kraju.
Udział gier w kategorii Dem przeszło przez ostatnie lata małą rewolucję. Do roku 2010 XP i 2k3 miały odrębne konkursy, a startujących było zawsze kilkanaście sztuk. Zmniejszona ilość demówek sprawiła, że wszystkie makery połączono w jednej kategorii. Mała ilość dem w 2014 roku spowodowała przesunięcie konkursu na 2015 (12 pozycji przez 2 lata). Co ciekawe - przez te wszystkie lata gry startujące w tej kategorii doczekały się ukończenia w liczbie... zera sztuk. Powtarzam - z 80 dem z Golden Forków  żadne nie zostało ukończone. No chyba, że haniebnie przeoczyłem jakąś premierę, to wyprowadźcie mnie z błędu... Od siebie zapewniam, że rok 2016 coś w tej kwestii zmieni.

Dużo lepiej wygląda to od strony zapowiedzi. Nie zawsze były to tylko odpicowane na konkurs mapki, ale także obiecane gry. Z 72 zgłoszeń 8 doczekało się zamiany w grywalne dema, a 10 ukończenia projektu.
Podobnie, jak dema - również w zapowiedziach pierwsze lata GFów dzieliły osobno 2k3 i XP. Malejąca ilość konkursowych zgłoszeń sprawiła, że od 2014 aktualne gry z forum są zgłaszane automatycznie. Wyszło to kategorii Zapowiedzi na dobre, bo nie dość, że zwiększyła liczbę startujących tytułów do 13 i 12 w ostatnich dwóch latach, to jeszcze wyeliminowała nierealne projekty, które były tworzone jedynie na potrzeby zgłoszenia.
Na koniec jeszcze kwestia samych głosujących w konkursie. Dokumentacja, którą posiadam (tak, tak, szpieguję was od dawna :P) to zapiski od 2010 roku i tak:
GF2010 - 52 głosujących, 2011 - 24, 2013 - 23, 2014 - 19, 2015 - 29. Jak widać tendencja spadkowa na koniec 2015 roku wyhamowała i frekwencja poszło w górę w stosunku do dwóch poprzednich głosowań.

No więc jak to jest z tą sceną? Umiera czy nie? Dla jednych scena to tylko internetowe znajomości, klimat na czacie czy wystartowanie w jakimś konkursie. Dla mnie to przede wszystkim gry i ich odbiorcy. Spadający trend nie sprawi, że polski RM zniknie z mapy świata. Poza boomem zapoczątkowanym w 2010 roku, to wciąż niszowe hobby i raczej nic się w tej kwestii nie zmieni. Robienie gier to czasochłonne, trudne zajęcie. Większość odbija się pewnie od z pozoru trywialnego programu do tworzenia gier jak od ściany. Ale zawsze zostanie garstka ludzi, która lubi tworzyć i grać w gry z rpg makera.

 
 
www.000webhost.com