Analizy

 
 
 
Polska Scena RPG Makera
(ravenone)

Scena rpg makera w Polsce jest niczym rząd przy ulicy Wiejskiej. Ludzie na poszczególnych portalach i forach różnią się od siebie niczym prawica i lewica w polskim parlamencie. Każdy z nas ma swoje poglądy, ulubioną wersję makera i priorytety, których się trzyma przy ocenianiu/tworzeniu gry. Pojedyncze jednostki są zorientowane globalnie na wszystkich frontach, ale większość skupia się na jednej konkretnej scenie. Jak to wygląda w "przybliżeniu"? Zobaczmy.

Gospoda RMA

Jedno z najstarszych for w Polsce. Świadczą o tym chociażby jej użytkownicy. Spora jej część pamięta upadek Twierdzy, jej odrodzenie i premiery kolejnych części programu. Co za tym idzie - większość osób jest tu dojrzała, ma na koncie po kilka skończonych gier i ukształtowane spojrzenie na scenę rpg makera. Wiodącym programem na Gospodzie jest 2k3 wspomagany makerem 2000. Gry przedstawiane na Gospodzie są przede wszystkim oceniane pod kątem klimatu i grywalności. Grafika czy ścieżka audio schodzą tu na dalszy plan.

RMXP.PL

Największe polskie forum o tematyce makera XP. Powstawało mniej więcej wtedy, gdy upadała legendarna Oaza, która nieco łączyła zwolenników różnych wersji programu. Obecnie rmxp.pl jest prężnie działającym forum z masą nowych użytkowników i codziennie przybywającymi postami. Ta wersja makera w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Jednak co za tym idzie - jej zwolennicy znacznie podnoszą wymagania wobec innych twórców gier na makerze XP. Gdy 2-3 lata temu wychodziły gry oparte wyłącznie na zasobach RTP każdy się cieszył, że może w coś zagrać. Obecnie publika żąda czegoś więcej. Bez ciekawych skryptów, dobrego mappingu i kilku mp3 ciężko jest zostać zauważonym na scenie, nawet jak się ukończy jakąś grę. Tutaj królami są osoby, które wydały mini-demo ze świetnym mappingiem czy pokazały parę screenów z własną grafiką. O ich projektach rozmawia się miesiącami, a ich twórcy uważani są za mistrzów w swoim fachu. Nijak ma to się do skończenia projektu, co w większości przypadków, gier traktowanych jako hity - do tej pory nie nastąpiło. Smutne, ale prawdziwe.

Zamthir.net

DarkCloud, założyciel Zamthiru, wystartował z dobrym pomysłem i wykonaniem. Schludnie wyglądający portal z żyjącym forum był dobrą odskocznią (a może połączeniem?) dwóch wcześniej wymienionych scen. Gdy zaczynałem swoją przygodę z makerem, właśnie tam znalazłem najbardziej życzliwych ludzi, którzy znacznie pomogli mi przyswoić makera XP i zniwelować problemy przy tworzeniu projektu. Obecnie Zamthir przeżywa mocny zastój. Nie zmienił tego niedawno zakończony konkurs ZSC. Brak nowych userów, a przede wszystkim brak czasu ze strony samego twórcy to główna bolączka Zamthiru. Oby sytuacja się poprawiła, bo potencjał jest spory.

TiTek

Z jednej strony forum TiTka można porównać do Zamthiru - rozwijało się, póki sam autor czynnie w nim uczestniczył. Z drugiej - coraz wyraźniej widać, że tak naprawdę to portal z twórczością TiTka. Tu bryluje trylogia Czasoprzestrzeni i Paralell Worlds i osoby zakochane wręcz w samym autorze. Przez 10 lat makerowania TiTek wyrobił sobie niesamowitą markę, a fani jego produktów wciąż w nie grają i ochoczo komentują na forum. Niestety pozostałe tematy na tym forum nie są już miłym dodatkiem do titkowych projektów, a są praktycznie martwe. Próżno czekać tu na nową falę użytkowników, bo ta scena jest przeznaczona jedynie dla fanów Czasoprzestrzeni i PW.

Ultimateam.pl

Forum, które odkryłem kilka miesięcy temu znacznie odstawało standardami od pozostałych scen o tematyce rpg makera. Większość użytkowników znała jedynie podstawy na makera XP bądź VX (ostatnio stworzono dział odnośnie 2k3) i zdawała się nie mieć pojęcia o istnieniu innych scen w Polsce. Zapowiedzi projektów (próżno było szukać pełnych wersji) miały, w przeciwieństwie do innych for, luźną formę, często nawet nie posiadały screenów. Od jakiegoś czasu stan ten jednak uległ zmianie. Po wzmiankach w Gońcu na temat ultimy i wywiadzie z jej administratorką - Ayene, użytkownicy z innych for zaczęli się udzielać również na tym froncie. Warto wspomnieć, że to chyba jedyne forum, na którym aktywnie działają użytkownicy makera VX.

Golodir.cba.pl

To najmłodsze spośród opisywanych for. Do tej pory było wiele debiutów scenowych, które kończyły się niepowodzeniem. Początki na tym forum również były ciężkie, a użytkownikami byli przede wszystkim userzy z rmxp.pl. Dobrym pomysł na odróżnienie golodira od innych scen było zorganizowanie Mapping Wizard. Na przykładzie Zamthira również widać, że konkursy są dobrą odskocznią od codziennego marazmu na polskiej scenie. Nie tylko przybywa postów na forach, ale przede wszystkim ciekawych map czy projektów.

Opisaliśmy kilka większych for o tematyce rpg makera. Ale w tym artykule trzeba również wspomnieć o fundamentach polskiej sceny rpg makera - Twierdzy oraz Tsukuru Archive. Te dwa portale z ogromem zasobów, tutoriali, poradników i gier pomagają nam odnaleźć się w szerokiej scenie rpg makera. Nie będę jednak rozpisywał się na ich temat, bo zbyt krótko jestem na scenie, żeby znać historię ich powstania i rozwój. Może w jednym z następnych numerów Gońca znajdzie się ktoś, kto będzie chciał młodszym scenowiczom przypomnieć historię naszych rpgowych dziejów? Jeśli pominąłem jakieś żyjące forum o tematyce rpg makera to dajcie mi znać, ewentualnie sami o nim napiszcie:).

 
 
www.000webhost.com