Analizy

 
 
 
RPG Maker a Youtube
(ravenone, 15.04.2014)

Zamknięci w wąskiej przestrzeni forumowej twórczości nieraz nie patrzymy na inne miejsca, gdzie pojawia się rpg maker. Dlatego też postanowiliśmy zerknąć na youtube i przeczesujemy najpopularniejszy serwis do umieszczania filmów. Wpisanie hasła, kilka kliknięć i oto mamy cały zbiór poradników, zwiastunów gier, jak i sposobów ich przechodzenia. Wybraliśmy kilka najciekawszych i je opisaliśmy. Jeśli znacie inne interesujące zagadnienia odnośnie rpg makera na youtube'ie dajcie znać na Gospodzie lub Ultimie. W zbieraniu linków pomogli mi: Hubertov, Kleo i Noruj. Dzięki:)

Polskie kanały

Demonicskyers
Demonicskyers rozpoczął publikację filmów z nauką rpg makera XP w 2011 roku. W pierwszych odcinkach opowiadał o podstawach programu, bazie danych, zdarzeniach. Później zajął się bardziej skomplikowanymi rzeczami oraz wyjaśnianiem działania skryptów. Łącznie wyszło ponad 50 filmów o tematyce RM. Po skończeniu cyklu postanowił robić serie Let's play. Dotychczas ukazały się Parallel Worlds, Wrota Arkany oraz Ib.

Piaskownica: RPG Maker
- to zbiór tutoriali w wydaniu Gimpera. Dowiemy się z nich jak tworzyć mapy, zdarzenia czy maski świetlne. Autor przekazuje swoją wiedzę jednocześnie pokazując efekty w stworzonej przez siebie grze.

Porażki RM-a
Angius robi serie Let's play z zupełnie innej strony niż pozostali. Wybiera najgorsze projekty, jakie powstają i twardo przechodzi kolejne "hity" takie jak: Strarznik czy Desert Land.

Powka44
Powka44 również pogrywał w kilka RMówek. Jako fan twórczości Noruja nagrał jego ostatnie projekty: Agnosco i Opowieści z Asgun. Ponadto obejrzeć możecie kultowy horror The Longin Ribbon.

Z polskich akcentów można wymienić jeszcze Remix Games, który wśród masy gier komercyjnych zrobił również niepełny Let's Play z Lunatery.

Zagraniczne kanały

chigooX
Seria tutoriali na temat makera VX Ace. Znajdziecie tutaj kursy mapowania, eventowania czy dodawania skryptów. Ponadto autor w kilku odcinkach tłumaczy działanie systemu walki Falcao Pearl ABS i pokazuje gameplay z tworzonej przez siebie gry DawnHaven.

Michael Kur
Jeden z największych zbiorów Let's Play. Autor kanału grał w mnóstwo tytułów, czy to 2k3 czy XP czy VX. Jedyny minus jest taki, że są to filmy z czystego grania bez żadnego komentarza.

Inne linki z zagranicy: gameplay do gry Linus, toturiale do VX Ace w wykonaniu Williama TheUnproPro, tutoriale z XP NarutorealmZabuzy oraz gampeplay'ie autorstwa Jammed Gears'a.

Koruldia
I na koniec coś do potraktowania raczej jako ciekawostka - projekt wygląda świetnie, ale czy jest do zrealizowania w makerze?

 
 
www.000webhost.com