Analizy

 
 
 
Premiery 2011
- najbardziej oczekiwane gry roku spod RPG Makera XP


W zeszłym roku, na wiosnę stworzyliśmy ranking najlepiej zapowiadających się gier na XP. Najpierw nasza redakcja wskazała 15 swoich typów, a później czytelnicy. Z obu zestawień zebraliśmy 10 pozycji, które zapowiadały się najbardziej atrakcyjnie. Poniżej przypominamy ową dziesiątkę.

1. Parallel Words 2 - TiTek
2. The Inscriptions - DragonWings
3. The Werewolf - Dan
4. Wrota Arkany 2 - ravenone
5. Shtamp - Noruj
6. Zagubiony Świat - Przemek14026
7. Pragnienie Krwi - Ekhart
8. The Story Of Tavalar - Dark Cloud
9. Darnog: Początek - HellKiller
10. Aatalay - Thieffer


Jak widać, tylko dwie gry doczekały się premiery w 2010 roku. Produkcje dwóch kolejnych zostały przerwane, a niektóre nie są obecnie tworzone i nie wiadomo, czy autorzy powrócą do prac, np.: The Inscriptions.
Rozmawialiśmy również z twórcami owych produkcji i pytaliśmy ich o możliwą datę zakończenia swoich dzieł. Według twórców w zeszłym roku powinny zatem pojawić się gry typu: The Painter, Kwadrat 2, Prototop 3 czy Darnog: Początek. Pierwsze dwie gry przepadły bezpowrotnie, Chip zniknął ze sceny wraz ze swoimi pięknymi screenami z platformówki. Za to Sabikku możemy połowicznie rozgrzeszyć, bo rozwinął się na tyle, że nie korzysta już z kwadratowych grafik kwadratów;), wydał w zeszłym roku ciekawe produkcje, które przyjęły się lepiej niż pierwsza część gry Kwadrat.
Ale dość już naględziłem o zeszłym roku. Pora zatem przejść do najciekawszych projektów 2011. Grono redakcyjne w składzie: Noruj, Snickers, Czeliosss, Sabikku, ravenone nie było jednogłośne. Dlatego też, po burzy mózgów i TOP10 każdego z nas, wyłoniliśmy łącznie 16 pozycji. Ranking i krótka analiza poniżej.

1. Agnosco - Noruj
- Parrarel Worlds 2 - TiTek


Pierwsze miejsce wspólnie dla TiTka i Noruja. Kosmicznie długi projekt o Korsanii był najbardziej wyczekiwanym dziełem w zeszłym roku. Mimo, że premiera raczej w najbliższych miesiącach nie nastąpi to wciąż liczymy, że gra TiTka powali nas na kolana. Natomiast wysoka pozycja Agnosco to efekt jednomyślnego głosowania w redakcji - 4 osoby przyznały mu wysokie miejsce na swojej liście (między 2 a 5).

3. Najemnik - Colombos, Kovalk4, Miguel, Sabikku i Thieffer.

Trzecie miejsce dla projektu, który wzbudził spore zainteresowanie na Golden Forkach. Drugie miejsce w Zapowiedziach GFów, u nas na najniższym stopniu podium. Gra robiona przez liczną grupę zapowiada się ciekawie. Liczymy, że nas nie zawiedziecie chłopaki:).

4. Apokalipsa - Kovalk4
-  Wrota Arkany 3 - ravenone
6. Deseo; Sanre - SzalonyIvan
7. Darnog:Początek - HellKiller
- The Debris Of Oldest Legends - Anti - Prometherion
9. The Inscriptions - DragonWings
-  The Story Of Tavalar  - DarkCloud
11. Insanity - Greyhawk
- Karty Arkany - ravenone
13. Pragnienie Krwi - Ekhart
- Shattered - Ekhart
15 Systrem 2 - TagTeam
- The Cult - Senga

Na czwartej pozycji dwa duże rpg - Apokalipsa i trzecia część Wrót Arkany. Jeśli któraś z tych pozycji wyjdzie w tym roku to uznamy to za sukces. Pozostałe miejsce w pierwszej dziesiątce dla: SzalonegoIvana i jego oryginalnego projektu - Deseo;Sangre, Darnog: Początek - gra gigant, jak zapowiada sam autor. Wysoko znalazł się debiutancki projekt Prometheriona, ale po solidnie przedstawionej zapowiedzi oczekujemy znacznie więcej, niż od innych "pierwszych projektów". Pierwszą dziesiątkę zamykają bardzo dobre produkcje, ale robione w mozolnym tempie, czyli The Inscriptions i The Story Of Tavalar.
Pozostałe pozycje dla projektu Greyhawka, Kart Arkany, kontynuacji Systemu czy The Cultu. Wśród tego zestawienia znalazły się również dwa projekty Ekharta, co ciekawe, oba na tej samej pozycji.

Podsumowanie
Podobnie, jak w zeszłym roku czekamy na wasze typy odnośnie premier 2011. Co w tym roku będzie hitem? A co na pewno nie wyjdzie? Czekamy na waszą listę i komentarze wysyłając do nas PMki na forach lub komentując odpowiedni temat. W następnym numerze postaramy się podać waszą listę i zapytać twórców, kiedy ich projekty ujrzą światło dzienne.

 
 
www.000webhost.com