Analizy

 
 
 
Premiery 2010
- ranking najbardziej oczekiwanych gier roku spod RPG Makera XP
(ravenone)

Postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się projektom prezentowanym na forach RPG Makera. Redakcja w składzie: Noruj, Senga, Snickers, Sabikku i Ravenone wybrała 10 najciekawiej zapowiadających się projektów. W większości byliśmy zgodni, łącznie uzyskując 15 tytułów, którym warto bliżej się przyjrzeć w roku 2010.
Nasz ranking należy jednak traktować z przymrużeniem oka. Tak naprawdę nie wiemy, jak wyglądają poszczególne projekty od środka. Możliwe, że spora część została już zawieszona, inne są nieruszane od miesięcy... Poza tym, część gier z naszego rankingu z pewnością nie doczeka się premiery w 2010 roku. Ich obecność w owej piętnastce to coś na rodzaj kredytu zaufania dla ich autorów.
     Jak widać, poniżej bez niespodzianek: niemal zgodnie stwierdziliśmy, że Parallel Worlds 2 jest najbardziej oczekiwaną przez makerowców grą. Wysokie miejsca zajmują tytuły, w których widać ciągły postęp prac (Wrota Arkany 2, The Werewolf, Pragnienie Krwi) lub takie, które na chwilę obecną są już w zaawansowanym stadium (Shtamp, Zagubiony Świat). W niektórych jednak opieszałość autorów sprawiła, że ich tytuły nie są tak atrakcyjne jak kiedyś - dopiero 8 miejsce The Story of Talavar i brak na liście The Thing. "-" zamiast liczby oznacza, że dwa tytuły podzieliły się miejscami.
Jeżeli nie zgadzasz się z naszym wyborem i masz innych faworytów, zapraszamy do dyskusji na forum. Może w następnym numerze umieścimy wasze propozycje?


1. Parallel Worlds2 - TiTek
Kontynuacja najdłuższej polskiej gry na RM XP jest niewątpliwie wielkim wydarzeniem. W porównaniu do jedynki szata graficzna prezentuje się o niebo lepiej. Znając twórczość TiTka, nie musimy martwić się o wątek fabularny. Niestety, jak zdradza sam autor, na premierę PW2 w 2010 roku nie ma co liczyć...

2. Wrota Arkany 2 - ravenone
Kontynuacja przygód Elroara zapowiada się jeszcze lepiej niż pierwsza odsłona gry. Porządny mapping, ciekawy system umiejętności i klimat z pierwszej części to zdecydowanie plusy projektu.

3. The Inscriptions - Dragon Wings
Namiastkę przygód najemnika Alyona mieliśmy już pod koniec zeszłego roku. Dobrze wyglądające demo i pierwsze miejsce na Golden Forkach 2009 rozbudziło nasze oczekiwania. Pytanie tylko, czy grę ujrzymy jeszcze w tym roku. Autor nie dostarcza nowych newsów, screenów czy postępów z prac. Pozostaje nam tylko cierpliwie czekać.

4. The Werewolf - Dan
Autor Wilkołaka pracuje nad grą już dłuższy czas. Czego możemy się spodziewać po tym tytule? Świetnego klimatu, ciekawej fabuły, dobrego mappingu, minigierek - w zasadzie wszystkiego, co jest potrzebne do dobrego rpga. Dan co jakiś czas informuje nas o postępach w projekcie, czy to na forum czy na swojej stronie. To jedyny projekt, obok Pragnienia Krwi, ze świetnie wyglądających zapowiedzi z GFów z 2008 roku, w którym widać wyraźne postępy.

5. Shtamp - Noruj
Zapowiadany od kilku miesięcy RPG ma szansę stać się hitem. Noruj stawia na fabułę i klimat gry. Mapping z pomocą podstawowych grafik programu nie budzi zastrzeżeń. Wraz z klimatycznymi maskami świetlnymi screeny wyglądają porządnie. Będziemy mieli możliwość przyłączenia się do jednej z trzech frakcji, turowy system walki i sporo zadań do wykonania.

6. Pragnienie Krwi - Ekhart
Historia o przeistaczaniu się w wampira i walce z samym sobą jest ciekawą pozycją na naszej liście. Otrzymaliśmy już sporą część pierwszego aktu w wersji demonstracyjnej i spełniła ona oczekiwania większości graczy. Dlatego liczymy, że "pełniak" będzie przynajmniej tak dobry jak demo.

- Zagubiony Świat - Przemek1602
Potężna produkcja, którą mieliśmy już okazję poznać przy okazji Golden Forków. Autor wciąż udoskonala i rozbudowuje i tak już niemałą grę rpg. I dobrze, bo dużych produkcji jest spod RM XP jak na lekarstwo.

8. The Story of Talavar - DarkCloud
Projekt DarkClouda od dłuższego czasu zapowiadał się wyśmienicie- własne edycje tilesetów RTP, skrypty: walki, menu czy dnia i nocy napisane od podstaw przez samego autora. Jest to jedna z najznakomitszych zapowiedzi Golden Forków 2008 roku. Dlatego też, ponad rok później, oczekiwaliśmy czegoś więcej niż skromne demo...

9. Aatalay – Thieffer
Demo Aatalay autorstwa Thieffera zaskakuje niezwykłym klimatem, dopracowaniem i równowagą systemu walki. Trudno doszukać się w nim jakichkolwiek znaczących wad – projekt stoi na wysokim poziomie. Jedynie długość dema wskazuje, że autorowi pozostało mnóstwo pracy. Miejmy nadzieję, że ukończy grę jeszcze w tym roku!

- Darnog: Początek - HellKiller
Historia o przeistaczaniu się w wampira i walce z samym sobą jest ciekawą pozycją na naszej liście. Otrzymaliśmy już sporą część pierwszego aktu w wersji demonstracyjnej i spełniła ona oczekiwania większości graczy. Dlatego liczymy, że "pełniak" będzie przynajmniej tak dobry jak demo.

11. Inersadia - Chod
Projekt Choda zapowiada się ciekawie. Na pierwszy rzut oka pozytywne wrażenie robią mapki portu, lasu i jaskini. Dobrze przedstawiona fabuła, dobór skryptów i grafik, ciężko doszukać się błędów.

12. The Painter - Chip
Platformówka w wykonaniu Chipa zapowiada się interesująco. Co rzuca się w oczy? Dobrze dobrane grafiki z innej gry i bajkowe screeny, które można zobaczyć na forum. Wciąż jednak nie wiemy, jak prezentuje się mechanika gry: czy autor poradził sobie z problemami skryptowymi i czy w ogóle zobaczymy przynajmniej grywalną wersję demonstracyjną Paintera.

13. Tales of Enroth - Ninja
RPG z grafikami Inquisitora oraz standardowa fabuła o utalentowanym wojowniku - tak w skrócie można opisać Tales of Enroth. Niestety, autor projektu ostatnio znikł ze sceny, stąd i nasza nadzieja na wydanie pełnej wersji gry maleje.

14. Resident Evil: New Adventure - Squall112
Remake kultowego survival horroru. Squall podejmuje się trudnego wyzwania. To dopiero zalążek projektu, pierwsze mapy i brak konkretnej fabuły. Dlatego z osądami będziemy musieli poczekać.

- "Apokalipsa" - Zmierzch Legionu - kovalk4
Kolejny rpg z rozbudowanym światem. Ciekawe i klimatyczne mapy, dużo interesujących profesji. Wprawdzie projekt naszpikowany jest skryptami, ale jeśli autor dobrze ich użyje - będzie z tego naprawdę niezła produkcja.

 
 
www.000webhost.com