Analizy

 
 
 
Notowania 2014
(ravenone)

Były święta, sylwester, czyli zmieniamy rocznik i jedziemy dalej. Zapraszam na małe podsumowanie ostatnich 12 miesięcy. Dla lubiących grzebać w archiwach:
Notowania 2011
Notowania 2013

Forumowisko
Jak to drzewiej bywało, również w 2014 pojawiły się kolejne inicjatywy, które miały poszerzyć naszą scenę. Rekordzistą w tym względnie był Gorn, który co chwila zakładał nowe forum. Jeśli myślicie, że się zniechęcił kilkoma porażkami, nie martwcie się. Obecnie prowadzi forum o luźnej tematyce;).
Najdłużej z nowych stron utrzymało się Opactwo RM. Forum utworzone przez Rahima miało pomagać nowym twórcom. Początki były udane, użytkowników przybywało, ale nie tych nowych, tylko głównie Ultimowiczów. Wakacyjny spadek aktywności miał zmienić się we wrześniu, ale jesień była jeszcze gorsza, a stronka zniknęła z serwera.
Najbardziej stabilne forum to wciąż Gospoda. Tematy z zapowiedziami i grami może nie pojawiają się już tak często jak kiedyś, ale przynajmniej poziom nowych gier jest dość przyzwoity. Szkoda tylko, że w tym roku nie odbyły się żadne konkursy poprzedzające GFy czy też urządzane w poprzednich latach Code-off czy Liga Mapperów. Za to same Golden Forki dopisały. Z racji upadku rmxp.pl może nie jest tu już tak szeroka impreza jak kiedyś, ale to wciąż najważniejszy event dla scenowych twórców i graczy. I fajna sprawa dla nas - trzech redaktorów Gońca zgarnęło w tym roku trzy złota:). Dziękujemy za głosy.
Rok temu parę osób się obraziło, gdy napisałem, że na Ultimie administracja zagląda coraz rzadziej. To co mam powiedzieć o ostatnich 12 miesiącach? Była afera "bananowa", a głównym "aktywistą" forum okazał się X-Tech. Nikt nawet nie stopował jego skandalicznych form wypowiedzi, ale co gorsza - czasem w tych postach miewał rację pisząc o rosnącej fali trollowych gierek. Szkoda trochę, bo przydałoby się żeby ktoś to forum trzymał twardą ręką. Zwłaszcza, że Ultima to wciąż potężna baza skryptów i materiałów. Z nowym rokiem uaktualniono wreszcie dział pełnych wersji gier, Crasher został odbanowany, a i Ayene zaczęła się pojawiać. Może to więc początek lepszego okresu? Życzymy tego Ultimie, bo innych for nasza scena już nie ma i raczej mieć nie będzie.

Portale
Twierdza dalej jest twierdzą:) Materiałów przybywa, ludzi do pracy (momentami) też. Zdarzały się miesiące przestoju (głównie wakacyjne), ale Reptile i spółka trzymają rękę na pulsie i na koniec roku nie próżnowali i zajęli się GFami. Prezentacje konkursu, jak i jego roztrzygnięcia przygotowali jak zwykle w schludnej oprawie w formacie pdf.
Szkoda, że Archiwum Tsukuru stało się prawdziwym archiwum. W tym roku brak nowości,  nie znaleźli się chętni do wrzucania newsów o projektach czy aktualizacji bazy gier.
Na stronce powoli osiada kurz. Może w tym roku jakiś aktywny scenowy działacz zechce rozkręcić tą stronę?;)
Goniec, podobnie jak Twierdza, również zaliczył małe dołowanie w okolicach wakacji. Ale u nas aktywność napędzają nowe gry, a te wyrastały głównie w grudniu. Najlepsze miesiące w naszym wykonaniu to pierwszy i ostatni miesiąc roku - kolejno 11 i 12 napisanych artykułów. Najsłabiej było we wrześniu, gdy uraczyliśmy was jednym nowym postem.
Najbardziej poczytne w tym roku okazały się: Seks w RM, Demonicskyers - wywiad, ale hitem i najbardziej kontrowersyjnym tematem okazała się recenzja Hitler Story, szeroko komentowana na łamach Gospody, a przy okazji wspomnienie o niej jak i samej grze pojawiło się w portalu gier Onetu (ukradli mojego screena czopki:P).
Odwiedzają nas nie tylko polscy czytelnicy, zdarzają się również wejścia z odległych zakątków świata. Najwięcej pojawia się z Wielkiej Brytanii (pozdro dla Ekharta;)), USA, Niemiec. Sporadycznie trafia do nas ktoś z Węgier, Francji czy Portugalii, a w listopadzie mieliśmy chyba zagraniczny rekord - 41 wejść z Brazylii:).

Gry
Kończąc te wywody nie zapomnijmy o najważniejszym, czyli grach. A tych może nie było zbyt dużo (powyżej 20, ale nie wszystkie załapały się na GFy), ale większość prezentowała niezły poziom, a i parę hitów co niektórzy pewnie też dla siebie znaleźli. Szerzej nie będę się rozpisywał, bo zestawienie gier zostało podsumowane konkursem. Kto przespał zeszły rok niech spojrzy na Golden Forki i nadrobi zaległości.

Życzę wam, żeby 2015 rok był co najmniej tak samo udany, jak miniony, jak najwięcej ciekawych inicjatyw na scenie, dużo zapału do tworzenia i dużo czasu do grania w RMówki.

 
 
www.000webhost.com