Analizy

 
 
 
Notowania 2013
(ravenone)

Kolejny rok za nami, czas więc na małe podsumowanie. Ostatnie jakie zrobiliśmy w Gońcu miało miejsce po 2011 roku. 2012 to rok przerwy od pracy, ale o tym szerzej za chwilę. Dla kogo należą się pochwały, a kto w tym roku zasłużył na rózgę?

Powrót Tsukuru  i Gońca z zaświatów
Rok 2012 to jednym słowem wielka posucha. Gier było jak na lekarstwo, po raz pierwszy od 2007 nie odbyły się Golden Forki. Koniec lutego to zmierzch Gońca, a ostatni news na Tsukuru pojawił się w maju. Na szczęście rok 2013 przyniósł pozytywne zmiany.
Tsukuru
Nie licząc uploadu nowych plików, aż do sierpnia przyszło nam czekać na świeże informacje na stronie. Jazz wspierany przez m.in. Noruja i kleo nadrabiał zaległości z dodawanie kolejnych produkcji do bazy gier.
Goniec RM
Artykuł o notowaniach 2011 ukazał się w 28, ostatnim numerze Gońca w starej formule. Od lutego, aż do końca roku 2012 nasz zin zawiesił swoją działalność. Cały rok 2013 to systematyczne dodawanie artykułów, a maj to miesiąc, w którym całkowicie zmieniliśmy szatę graficzną. Poczytność Gońca wzrosła wtedy o blisko 20%. Stara gwardia została zastąpiona nową, a z waszym ulubionym naczelnym;) pozostał jedynie Noruj. Etatowym redaktorem stał się CrasheR, a kolejni młodzi czekają na swoją szansę. W najbliższych tygodniach okaże się, kto z nami zostanie na dłużej.

Odmłodzenie Twierdzy
W 2012 roku Reptile toczył głównie samotną batalię o aktualizacje i poprawę sytuacji na Twierdzy. Miniony rok przyniósł spore zmiany. Znacznie poszerzyła się grupa tzw. Zwiadowców, a kleo, Rahim, Zombik i spółka dzielnie pomagają Replite'owi powiększyć zasoby rpgmakera.pl oraz modernizować dotychczasowe działy. Oby tak dalej!

Golden Forki
Po roku przerwy powrót najważniejszej imprezy na scenie musi cieszyć. Mało tego, Jazzwhisky wpadł na świetny pomysł przedłużenia konkursu poprzedzając go cyklicznymi mini-konkursami. Golden Forki Special cieszyły się sporym zainteresowaniem i podsycały nastroje przed finałowym starciem. Sam grudniowy konkurs również wypadł okazale. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to jakość gier - w poprzednich latach więcej mocnych tytułów walczyło o najwyższe lokaty, tymczasem teraz na podium stawały gry dobre i przeciętne. Dla przykładu oceny recenzji w Gońcu gier z pierwszej trójki z poszczególnych makerów:
Eksperyment Sen - 4
Legendarny Skarb: Początek - 3+
Kruk - 4

Kruki i Zombiki
Najwięksi wygrani zeszłego roku, jeśli idzie o twórców to INRE, który zdeklasował rywali w wyścig o najlepszą grę na VX/Ace, zajął drugie miejsce w Zapowiedziach i trzecie w demach oraz Zombik (6 jego pełniaków startowało w GFach), który swoim zapałem twórczym w 2013 roku przypomina Ska'cia z jego najaktywniejszych lat. Czekamy zatem na drugą część Kruka oraz kolejne projekty spod ręki Zombika w 2014 roku.

Wahania Ultimy
Na wiosnę 2013 roku administracja Ultimy zdecydowała się zamknąć, ponoć zabugowane mocno, stare forum i stworzyć całkiem nowe. Z początku coraz więcej osób rejestrowało się na nowej stronie i dodawało kolejne gry i zasoby do poszczególnych działów. Po paru miesiącach entuzjazm nieco opadł i Ultima zaliczyła spadek aktywności. Do tego dochodzi jeszcze największa bolączka każdego z for - mała aktywność administracji. Nawet ostatnie prośby o przywrócenie Ultimateam Tournament spotkały się z odmową. Dlatego też za pierwszą część roku Ultimie należy się plus, a za jego końcówkę minus.

Upadek rmxp.pl
Największe forum o makerze XP przestało istnieć. Gdy latem 2012 po mocno krytykowanym Kushim, władzę objął Nightcrawler, wydawało się, że wszystko wróci na właściwe tory. Liczne próby nawiązania kontaktów z innymi portalami, reklamowanie rmxp.pl na innych forach, a na końcu pomysł rozszerzenia forum o tematykę gier niezależnych okazało się walką z wiatrakami. Nighty w tej walce był niestety sam. Słabnąca aktywność forumowiczów i brak chętnego na przejęcie forum po odchodzącym ze sceny Nightcrawlerze spowodował chwilowe bezkrólewie, a ostatecznie zamknięcie forum. Rest in peace.

Gdzie te gry?
W tej kwestii najwięcej spodziewaliśmy się po TagTeamie, który robił kilka projektów jednocześnie. Coraz lepsze produkcje w wykonaniu Ayene i spółki pozwalały nam mieć nadzieję, że zagramy w kolejne odsłony Shikimy czy Systemu. Tymczasem od dwóch lat nie dostaliśmy żadnej gry.
Lestero, zdobywca trzeciego miejsca na GFach i twórca Wiedźmina 2012 z mocno obiecującym projektem Robin Hood zniknął ze sceny i raczej nie mamy co czekać na pełniaka. Kolejny na dywaniku ląduje Fear, który robi swoją Gildię już baaaardzo długo, a my wciąż czekamy na grę. A zatem... do roboty!:) 

 
 
www.000webhost.com