Analizy

 
 
 
Gra na próbę, czyli przegląd demówek
(ravenone & Noruj, 15.11.2015)

Czas na drugą turę gier demo stworzonych w 2014 i 2015 roku. Tym razem pomiędzy grami rpg znalazły się również i inne gatunki. Było by tego więcej, ale niektóre dema nie nadawały się do opisania. W jednym poza dialogiem w karczmie i mapą zewnętrzną nic nie ma, w drugim po obiecujących pięciu minutach, lądujemy w kanałach, gdzie bug uniemożliwia nam przejście, a w jeszcze innych zwyczajnie wygasły linki. Jeśli są jakieś dema warte uwagi, a które pominęliśmy - dajcie znać. Tymczasem - czytajcie, jak nie graliście - nadrabiajcie zaległości i głosujcie na GF-ach!

Under
autor: Rekkimaru
gatunek: przygodowa/horror
maker: 2k3

DOWNLOAD

(Noruj)
Under (2k3) to jedno z najlepszych dem, w jakie miałem okazje zagrać w ostatnim czasie. Realnie wciąga, dopracowane niemal pod każdym względem, tajemnicze i… niestety krótkie. W tej enigmatycznej produkcji, przyjdzie nam wcielić się w Xandrę. To młoda kobieta, która budzi się w jednej z cel, w - jak sądzimy, opuszczonym obiekcie badawczym. Naszym zadaniem jest dowiedzenie się jak najwięcej o naszej bohaterce, o tym co się dzieje i skąd wzięliśmy się tu w tym miejscu? Demo to głównie gra przygodowa, zbieramy przedmioty – wykonujemy zagadki. W oko wpadają zwłaszcza autorskie rysunki, które opisują, to co dzieje się na ekranie. Na pochwałę i uznanie zasługuje też autorska muzyka. Całość ma klimat horroru i w inteligentny sposób buduje grozę, nie ma tu tandetnych straszaków. Under ma potencjał na coś wielkiego i niezwykle wytwornego – liczymy, że wyjdzie z fazy dema. Jak najszybciej, dodajmy.

ZALETY:
- świetny klimat grozy
- dopracowanie
- autorskie elementy gry

DO KOREKTY:
Nie stwierdzono.Frogger
autor: Kiksi
gatunek: zręcznościówka
maker: 2k3

DOWNLOAD

(Noruj)
Kiksi powraca na scenę po długiej nieobecności, ale bynajmniej nie z pustymi rękami. Przygotował dla nas grę Frogger (2k3) - zręcznościówkę, przywodzącą na myśl mega-trudne klasyki ze starszych konsol. W jego produkcji, wcielamy się w sympatyczną żabę, która przemierza poziomy, zbierając liście, monety i innego rodzaju badziewie. Wszystko sprowadza się do zręcznego poruszania się po mapie. W ramach tego zadania: unikamy przeciwników, wystrzeliwujemy się z katapult, przeskakujemy po pływających kłodach. Gra bywa bardzo trudna – często nawet pozostawiając gracza z wrażeniem „nieuczciwej śmierci”. Zdecydowanie przydałoby się lepsze stopniowanie trudności, bo już na 1 poziomie – umarłem jakieś 15-20 razy. Poza tym, jest bardzo przyjemnie – gra ładnie wygląda, jest zrealizowana z pomysłem. Możemy zmieniać się w innego rodzaju żaby, mamy za zadanie, odszukiwanie wyrazu F R O G i generalnie gra wytwarza syndrom: „spróbuję jeszcze raz”. Tylko więcej poziomów.

ZALETY:
- klimat hardcorowej klasyki
- dużo się dzieje na mapie
- wciąga

DO KOREKTY:
- zbalansowanie systemu trudnościSuper Farmer
autor: Perssin
gatunek: planszówka
maker: VX Ace

DOWNLOAD

(ravenone)
Super Farmer to próba przeniesienia znanej gry planszowej na silnik rpg makera. Co z tego wyszło? Twór o średniej grywalności, ale z pewnością wart sprawdzenia. Gra wita nas sporym tutorialem, w którym poznamy zasady funkcjonowania Super Farmera. Naszym zadaniem jest zebranie zwierząt z każdego gatunku zanim zrobi to przeciwnik. Rzucamy kośćmi, gromadzimy króliki, owce, krowy, konie, a także psy broniące nasze zwierzęta przed wilkiem czy lisem. Niby wszystko fajnie, ale planszówki przeniesione na PC nigdy nie odzwierciedlają grywlaności oryginału. Jeden ze startów miałem taki, że przez kilkanaście tur nie zgromadziłem żadnego pupila i byłem zmuszony jedynie wciskać enter i shift. A gdy z trudem zapełnimy naszą małą farmę, to zaraz jakiś szkodnik zje nam owce. Na szczęście przy wilku miałem buga i z siedmiu obiecanych królików, zjadł mi zero.
Podoba mi się oprawa audio: gitarowe dźwięki na nutę country świetnie pasują do wiejskiego klimatu. No i koniecznie posłuchajcie utworu Baba i Dziad z opcji Autorzy:). Grafika wypada znacznie gorzej. Zwykłe zdjęcia zwierząt, stołu czy świnek nie komponują się w żaden sposób i nie zachęcają do grania.
Tak jak wspomniałem na wstępie - ciężko jest przenieść realia planszówki do świata wirtualnego, tym bardziej do rpg makera, gdzie wszystkie zawiłe mechaniki muszą się zazębiać. Tutaj po części się to udąło i Super Farmer z pewnością jest wart sprawdzenia.

ZALETY:
- złożona mechanika
- planszówka w RM
- oprawa audio


DO KOREKTY:
- część opcji źle działa
- średnia grywalność
- oprawa graficzna

Gwardia Aniołów
autor: Zombik
gatunek: rpg
maker: XP

DOWNLOAD

(ravenone)
A co powiecie na grę toczącą się w mieście aniołów? Nie, nie Los Angeles, ale w rajskim mieście. W dodatku będziemy rozmawiać i popijać herbatkę z samym Bogiem. Mocne? Takie coś mógł wymyśleć tylko Zombik.
Gra jest prostym rpgiem, w którym anioł Tyel zleca nam misję zejścia na ziemię po duszę. Na swojej drodze nasz anioł spotyka innego anioła (anielicę, ściślej mówiąc) i razem walczą w imię Boga z demonicznymi pomiotami, a później z jednym z demonów.
Tematyka i miejsce osadzenia gry wprawiają w osłupienie. Już na starcie herbatka z Najwyższym i pomysłowo zaprojektowane miasto aniołów pozytywnie nastrajają do gry. Jednak już po paru dialogach zaczyna wiać nudą. Rozumiem, że to gra z przesłaniem, ale ileż można słuchać od kolejnych NPC-aniołów o tym, że Bóg jest miłosierny?
Oprawa graficzna to elementy RTP plus battlery aniołów. Mapy rajskie są zaprojektowane z pomysłem, natomiast las na ziemi już nas nie zachwyca. Bardziej od grafiki przykuwa oprawa audio. Niektóre melodie są świetne, ale inne kompletnie nie pasują: kawałek z wokalem w siedzibie aniołów czy po radosny midi-music effect po końcu walki. Tak zróżnicowanej muzyki w grach z RM dawno nie słyszałem.
O walkach za dużo nie da się napisać. Stoczymy ich raptem kilka i to wszystkie używając entera i od czasu do czasu leczenia. Mam wrażenie, że demo było robione pod wpływem chwili, bo w niektórych elementach widać pośpiech, a także lenistwo: tytuł w title screenie jest inny niż w zapowiedzi, a główny bohater podczas chodzenia pokazuje piksele skrzydeł z sąsiedniej klatki...
Gwardia Aniołów to ciekawy projekt poruszający niecodzienną tematykę w grach z rpg makera. Pewnie nigdy nie zostanie ukończony, ale warto zagrać w demko i wczuć się w rajski klimat.

ZALETY:
- tematyka
- projekt miasta aniołów


DO KOREKTY:
- zróżnicowanie dialogów i wypowiedzi NPC
- błędy w mappingu


 
 
www.000webhost.com